Domů Nemoci Ortopedie Lupavý prst

Lupavý prst

Lupavý prst v dnešní době nepředstavuje nic neobvyklého. Tato bolest se objevuje velmi často. Lupavý prst je často označován za skákající prst, přeskakující prst, zadrhávající prst a podobně. Odborně je pak takovýto problém označen za trigger finger nebo také i stenozující tendovaginitida, česky pak úžinový syndrom.

Diagnóza lupavý prst

Lupavý prst se objevuje u dospělých a představuje onemocnění, které postihuje šlachy ohýbačů prstů a jejich poutka, jež spolu tvoří tunel, kudy vedou šlachy. Důsledkem jejich poškození pak dochází k ztluštění šlachové pochvy flexoru a zkrácení poutka. Úkolem šlachových poutek je přitom udržet ten správný průběh šlachy v dlani a prstu. Ve zdravém stavu tunelem šlacha hladce klouže, když je však tunel zúžený, je průchod násilný a navíc i velmi bolestivý. Tento stav pak doprovází fenomén lupnutí. Hybnost prstu je v konečném výsledku omezena. Nemoc se vyskytuje převážně u dospělých žen ve středním věku, ale může se objevit i u dětí. Nemoc může souviset se syndromem karpálního tunelu.

Příčiny vzniku

Lupavý prst se však velmi často vyskytuje nejen se syndromem karpálního tunelu, ale také i s cukrovkou, revmatickou artritidou nebo Quervainovou chorobou. Jde o zajímavé diagnózy, ale přeci jen musím říct, že se stejně nejvíc lupavý prst objevuje jako následek přetěžování, po opakované zátěži, traumatu a zánětu.

Příznaky lupavého prstu

Klasickým projevem lupavého prstu je hlasité lupnutí při ohnutí anebo natažení postiženého prstu. Toto lupnutí je velmi bolestivé. Nemoc doprovází bolest i při ohýbání a natahování prstů. Pozor, k této chorobě nepatří zarudnutí a otok. Na ruce však můžete nahmatat zduření. Pokud prst neřešíte, zůstává prst nakonec zaseklý.

Diagnostika

Odhalení zdravotního problému je poměrně snadné. Stačí si ruku prohlédnout. Vhodné však je provést i rtg. vyšetření pro vyloučení jiných chorob.

Léčba lupavého prstu

S lupavým prstem se to má tak, až v 90% se nakonec neobejde bez chirurgického řešení. Někteří odborníci však říkají, že pokud nemocný do ordinace dorazí do 3 měsíců po objevení prvních příznaků, má 30% z nich šanci ustát to bez operace jen s aplikacemi kortikoidních injekcí k postižené šlaše. V rámci této léčby se užívá i znehybnění do sádrové dlahy. Součástí léčby je i aplikace injekcí od bolesti.

Operativní řešení lupavého prstu

Bohužel u starších stavů se nemoc neobejde bez chirurgického řešení, které je prováděno buď klasicky anebo endoskopicky (toto řešení nemá příliš smysl). Po operaci je důležité velmi záhy začít s pohybem operovaného prstu. Zabráníte tak srůstům šlachy a dalšímu omezení hybnosti. Ruku pak noste ve zvýšené poloze, abyste zabránili otoku a urychlili hojení. Uzdravení po zákroku je poměrně rychlé, nastává obvykle do dvou týdnů po operaci.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here