Domů Nemoci Kůže Lupus erythematodes

Lupus erythematodes

Ať už Lupus erythematodes, Systémový lupus nebo SLE, vždy se jedná o jednu a tutéž diagnózu. Pokaždé je řeč o autoimunitní chorobě z kategorie revmatických onemocnění, nemoci jednadvacátého století.

O Systémovém lupusu erythematodes

V reálu se však tato choroba objevovala již ve středověku. Právě tehdy přišla ke svému poněkud zvláštnímu jménu – lupus, což je latinsky vlk. Proč tak? Je tomu kvůli červených ložisek v obličeji nemocných, které tehdy lékařům připomínaly stopy po vlčím kousnutí. Název systémový je u lupusu důležitý termín, protože tak jasně dává na vědomí, že nemoc může postihovat všechny lidské orgány (kůži, klouby, ledviny, cévy, srdce a další). V Česku touto nemocí nyní oficiálně trpí okolo 7000 nemocných. Nemoc se obvykle poprvé projeví mezi dvacátým a čtyřicátým rokem a vesměs tuto nemoc mají pouze ženy. Typické pro tuto chorobu jsou klidová období a náhlé vzplanutí. Jde o velmi závažné onemocnění, které bohužel není možno vyléčit. Lupus velmi výrazně ovlivňuje život nemocného i rodiny, snižuje mu kvalitu života, délku života i společenské postavení. U těžkých forem je nemocný mnohdy v ohrožení života. Naštěstí je dnes již možné nemoc alespoň ovlivnit, její průběh zpomalit zklidnit a stabilizovat, čímž nemocnému zlepší kvalitu života i společenské uplatnění.

Příčiny vzniku lupusu erythematodes

Vliv na SLE vzniku má předevím genetika. Vědci zjistili, že na jejím vzniku se podílí kupříkladu HLA geny, geny C1, C2 a C4 a ještě celá řada dalších genů. Na rozvoji této geneticky podmíněné choroby se pak podílí hormonální vlivy, infekce, toxiny, různé chemikálie, užívání některých léků a věk.

Příznaky lupusu erythematodes

Co lidi s touto nemocí trápí? Je to obtížné, záleží jaký orgán je u této nemoci postižen, mnohdy jich je totiž i několik najednou. Existuje mnoho příznaků, které nemoc doprovází, což celkově ztěžuje diagnostiku. Potíže jsou navíc velice individuální. Mimo to i samotný průběh může být rozličný. Lupus má širokou škálu forem – od těch lehkých až po život ohrožujících.
K nejčastějším projevům nemoci patří velká únava, zvýšená teplota, úbytek na váze, bolest a otoky kloubů. V obličeji se objevuje zcela typické zarudnutí, které moderní medicína přejmenovala z vlčího kousnutí na motýlí křídla. Vyrážka se však neobjevuje jen v obličeji, ale i na ramenou, hrudníku a horních končetinách. K dalším příznakům patří afty, vypadávání vlasů, problémy s lymfatickými uzlinami, bolest na hrudi při nádechu, dušnost, náchylnost k infekcím, migrény, závratě, problémy se zrakem, pamětí, deprese, bělání nebo modrání prstů u rukou v chladu, fotosenzitivita, myokarditida, perikarditida, záněty pleury a glomerulonefritida. Některé příznaky jsou samy o sobě velmi závažnými diagnózami, které mohou nemocného i ohrozit na životě.

Diagnostika lupusu

Základem vyšetření je vytvoření anamnézy, fyziologické vyšetření a pak následují krevní odběry. Kromě biochemie se u SLE sleduje i srážlivost APTT, případně HLA, C3, C4, aCL protilátky, ANA panel, revmatoidní faktor, antifosfolipidové protilátky, jaterní testy, kryoglobuliny a protilátka antityreoglobulin. Dále se pak provádí rtg. hrudníku, EKG, biopsie ledvin a kůže, neurologické vyšetření, oční vyšetření, ESR, sonografie, nebo Coombův test.

Léčba

Bohužel v současnosti není možné nemoc vyléčit, je však možné ji stabilizovat. Cílem léčby je tedy zklidnění, zmírnění nebo úplné odstranění příznaků onemocnění a stabilizace choroby. K léčbě se užívají kortikoidy, antimalarika, imunosupresiva, nesteroidní protizánětlivé léky a nově i biologická léčba.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here