Domů Zdravý životní styl Zdravá výživa Lutein v potravinách

Lutein v potravinách

Lutein je žlutooranžové barvivo, které patří mezi karotenoidy. Je produkován výhradně jen rostlinami. Nalézt ho proto můžete v listové zelenině. Hodně ho je v pampeliškách, vodnicích i lichořeřišnici. 

Zvířata se k luteinu dostanou výhradně prostřednictvím své stravy. Nepřímo ho pak dostanou z tuku organismů, kteří lutein snědli před nimi. Čili v rámci potravinového řetězce. 

K čemu je lutein dobrý? 

Lutein je mocným antioxidantem a pomáhá také s pohlcováním modré části viditelného spektra, tedy 380-450 nm. Hromadí se v sítnici, kde zřejmě plní ochrannou úlohu proti poškozujícím volným radikálům, které vznikají díky aktivitě modré části světla. Samotný lutein je nerozpustný ve vodě, ale je rozpustný v tucích. 

Kdysi se lutein používal  jako barvivo v potravinářství. V nízké koncentraci je žlutý, ve vysoké pak oranžovo-červený. Má označení E161b. V některých státech je jeho používání povoleno a jinde ne. Tam, kde je to povoleno, přibarvuje se jím kůže broilerů, kuřat, aby vypadaly lépe. Přidat se může i do žloutků. 

Lutein a zrak 

Možná jste to nevěděli, ale existuje jistá spojitost mezi luteinem a snížením rizika rozvoje šedého zákalu. Pomoci tak mohou i potravinové doplňky. Je to potvrzeno výzkumem. Podobně je tomu v případě fotofobie, kdy snížení luteinu v sítnici oka, může způsobit horší adaptaci na oslnění. 

Lutein v reálu nepůsobí pouze na zrak, ale i na pokožku a kardiovaskulární systém. Pomáhá snižovat ukládání tukových usazenin v cévách. Pomáhá při diabetické retinopatii, chrání člověka před některými typy rakoviny a chrání oko mimo jiné i před vznikem degenerace makuly. 

Lutein by proto měl být přirozenou složkou výživy 

Pokud se ve vašem každodenním jídelníčku objevuje ovoce a zelenina, měli byste mít i dostatečný přísun luteinu. Faktem ale je, že většina lidí v Česku jí má ve skutečnosti nedostatek. Pokud potřebujete, můžete si přísun luteinu navýšit. Stačí jen drobné dietní opatření, tedy navýšení potravin, v nichž se lutein nachází ve zvýšené míře. Od konce devadesátých let se pak celkem běžně přidává i do potravinových doplňků s vitamíny. Lutein nemá stanovenou žádnou denní doporučenou dávku, i přesto se předpokládá, že by se denní příjem měl pohybovat mezi 6-10 mg za den. Jinak může hrozit předávkování. K nejvýraznějším projevům předávkování luteinem patří bronzové zabarvení pleti. 

Lutein v potravinách 

Nejvíce ho je v lichořeřišnice, kadeřávku, měsíčku lékařském, v listech pampelišek, listech vodnice, špenátu, mangoldu, kapustě, potočnice, žlutých květech cukety, hrachu, římském salátu, cuketě, růžičkové kapustě, pistáciích, brokolici, mrkvi, kukuřici, vejcích, avokádu a kiwi. Samozřejmě, že se jeho míra výskytu dost významně snižuje tepelnou úpravou. 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here