V krvi se nachází velké množství různých buněk, včetně buněk imunitního systému. Imunitní buňky imunitního systému můžeme rozdělit na buňky vrozené imunity, kam patří např. makrofágy, neutrofily, dendritické buňky, a buňky získané imunity, např. lymfocyty T a B. Pokud dojde k poklesu počtu některé z buněčných populací v periferní krvi hovoříme o -”penii”. Při poklesu počtu lymfocytů tedy mluvíme o lymfopenii.
Počty lymfocytů se hodnotí ze vzorku žilní krve, kterou sestra získá při klasickém odběru z žíly v loketní jamce.
Obsah článku
Hodnoty lymfocytů:
U zdravého dospělého člověka jsou hodnoty lymfocytů mezi 24 až 40 % z počtu imunitních buněk, tj. bílých krvinek. Děti mívají hodnoty vyšší.
Je možné uvádět také plné hodnoty, uvedeme jen pár z dětství, aby bylo patrné, že děti mají vyšší hodnoty než dospělí a neznamená to nic patologického.
- U 1denního dítěte jsou normální hodnoty 2–13,9 x 109 g/l
- U 6měsíčního dítěte 3,1–12,4
- U 6 až 8letého dítěte 1,3–7,5
- U lidí 15+ jsou hodnoty 0,8–4
Pokud jsou naměřeny hodnoty nižší než dolní referenční mez, jedná se o lymfopenii.
Příčiny lymfopenie:
Snížení lymfocytů může mít mnoho příčin.
Získané lymfopenie:
Jedná se o stav, kdy se člověk narodí se zdravým imunitním systémem, má hodnoty lymfocytů v normě, ale z nějaké příčiny dojde k poklesu.
Mezi ty nejvýznamnější příčiny lymfopenie patří:
- vystavení toxickým látkám, např. během léčby chemoterapií, při otravách
- vystavení radiačnímu záření
- léčba kortikosteroidy a jinými imunosupresivními látkami, např. při léčbě autoimunitních onemocněních či po transplantacích
- infekce, některé infekce mohou snížit počty lymfocytů, v tomto ohledu je nejznámější HIV, který zcela zdecimuje počty lymfocytů, hodnoty však bývají snížené také u pacientů s těžším a těžkým průběhem COVID-19
- malnutrice, tj. nedostatečná výživa
- autoimunitní nemoci, např. systémový lupus, roztroušená skleróza
- vážný a dlouhodobý psychický stres
- nádorová onemocnění postihují krev, uzliny a kostní dřeň, tj. myelomy, lymfomy, leukémie
- idiopatická lymfopenie, dochází ke snížení počtu lymfocytů, ale nepodaří se zjistit příčina
Vrozené lymfopenie:
Důležitou příčinou jsou také vrozené imunodeficity, tj. poruchy tvorby imunitních buněk, se kterými se dítě narodí. Může dojít k úplnému chybění některých imunitních buněk či ke snížení počtu. Mnohdy jsou imunodeficity ve více buněčných liniích, tj. T lymfocytech, B lymfocytech. U dětí se můžeme setkat s tím, že chybí brzlík (thymus, který je nezbytný pro vyzrávání T lymfocytů), enzymy, které lymfocyty potřebují ke svému zrání atd.
Důsledky lymfopenie:
Lymfopenie se projeví častější nemocností a horším průběhem infekcí, i těch běžně banálních. Imunitní systém je oslaben. Hloubka problémů záleží na míře poklesu lymfocytů.
Léčba:
Vrozené poruchy jsou v současné době neřešitelné, někdy může být možností transplantace kostní dřeně, stejně jako u krevních rakovin.
Získané lymfopenie se řeší dle vyvolávající příčiny. Je vysoká pravděpodobnost, že odstranění vyvolávacího faktoru povede k obnově tvorby lymfocytů.