Domů Nemoci Nervová soustava Lymská borelióza

Lymská borelióza

Lymská boreliózaLymská borelióza, mezi lidmi známá spíše pod zkráceným názvem borelióza, je infekční onemocnění přenosné ze zvířete na člověka. Infekci způsobují bakterie spirálovitého tvaru Borrelia burgdorferi a její podkmeny. Nákaza těmito mikroorganismy byla poprvé popsána v americkém městečku Old Lyme, podle nějž onemocnění nese svůj název. V našem prostředí je nejčastěji přenašečem boreliózy infikované klíště. Z tohoto důvodu je borelióza někdy zaměňována za klíšťovou encefalitidu, avšak ve skutečnosti se jedná o dvě zcela odlišné nemoci.

Jak se přenáší lymská borelióza?

Borelióza je u nás jednou z nejčastějších antropozoonóz, nemocí přenosných ze zvířete na člověka. Hostitelem bakterie je více jak dvě stě druhů zvířat od malých hlodavců až po velké savce i některé ptáky. V českém prostředí je nejtypičtějším přenašečem infikované klíště. Napadených klíšťat je na našem území až 30 % z celkové jejich populace a riziko infekce je tak poměrně vysoké, k čemuž pravděpodobně přispívá i globální oteplování, které umožňuje přežití většího množství nakažených klíšťat během mírné zimy. Navíc panuje podezření, že boreliózu přenáší i jiný bodavý hmyz jako komáři, ovádi či muchničky (30 % nakažených totiž neuvádí, že by měli přisáté klíště). Mechanismus přenosu nemoci je tedy nasnadě – bakterie přežívající v trávicím traktu klíštěte se při jeho přisátí přenese slinnými žlázami do těla hostitele. Čím déle je klíště přisáté, tím panuje větší riziko nákazy. Boreliózou mohou trpět i domácí zvířata jako psi a kočky, pro které jsou však proti borelióze dostupné účinné vakcíny.

Příznaky, které není radno ignorovat

Inkubační doba lymské boreliózy se pohybuje od dvou dní do jednoho měsíce. První fáze nemoci je charakteristická výskytem tzv. erythema chonicum migrans, kdy se v místě odstranění přisátého klíštěte objevuje červená skvrna šířící se do okolí, jejíž střed postupně bledne. Tento příznak by měl být pro každého alarmujícím k tomu, aby neprodleně vyhledal lékaře. Další stádium nemoci, ze kterého je ještě poměrně snadný únik, se projevuje borelióza příznaky podobnými běžné viróze či chřipce. Pacient má zvýšenou teplotu, bolestivé svaly a klouby a cítí se celkově vyčerpaný, avšak na rozdíl od chřipky nemá kašel ani rýmu. Poslední, chronické stádium boreliózy, ke kterému však naštěstí díky včasné léčbě většinou nedochází, je vážnou, život ohrožující nemocí. Napadený imunitní systém se nedokáže s nákazou vypořádat jinak, než že spustí řadu autoimunitních reakcí, napadajících orgány a tkáně v těle. Vznikají záněty a otoky nosných kloubů (hlavně kolene), které jsou bolestivé nebo myokarditida, nebezpečný zánět srdečního svalu, který může vyústit i v jeho selhání. Podobně nebezpečné jsou i záněty mozkových blan a nervů, projevující se prudkými bolestmi hlavy, zvracením a poruchou citlivosti v horních i dolních končetinách.

Jak z toho ven – léčba boreliózy

Nákaza boreliózou je zrádná v tom, že ještě po šesti týdnech od infekce nejsou v krevních testech postiženého žádné stopy po bakterii. Při výskytu prvních příznaků je proto vždy ordinována antibiotická léčba na dobu 4-8 týdnů. Pokud se nejedná o akutní nákazu, ale boreliózu, kterou se pacient nakazil již dávno, je často nutné kombinovat různá antibiotika, aby byly zlikvidovány všechny přidružené infekce v organismu. Léčba potom trvá od vymizení příznaků ještě nejméně 6 týdnů. U chronické formy již antibiotika většinou nezabírají a je nutná systémová dlouhodobá léčba, která nemusí být účinná. Při výskytu prvních příznaků je proto důležité s návštěvou lékaře neotálet – včas zahájená terapie má pro nemoc slibnou prognózu. Z nemoci se vyléčí až 90 % pacientů.

Jak se chránit před nákazou

Před boreliózou je nutné chránit se zejména tehdy, vyrážíme-li do přírody, a to nejen do lesa – klíšťata se vyskytují i na okrajích cest, na polích i v městských parcích. Vhodným oděvem do lesa jsou dlouhé kalhoty zastrčené do bot, uzavřená obuv a svršek s dlouhým rukávem. Pokud bude mít vaše oblečení světlejší barvy, budou na něm klíšťata lépe vidět. Před procházkou je nutné ošetřit kůži i oblečení kvalitním repelentem proti klíšťatům. Při návratu z lesa či louky své tělo pečlivě prohlédněte, a pokud objevíte přisáté klíště, neprodleně jej opatrně odstraňte – viz. článek „Jak správně odstranit přisáté klíště“ na našem webu. Lymská borelióza je velkou nepříjemností i pro pravidelné dárce krve, kteří musí v tomto ohledu dodržet zdrženlivost po dobu dvou let, kdy by mohla být nemoc při přenosu krví stále infekční.

3 KOMENTÁŘE

  1. Mám dotaz a prosím o odpověď. Synovi byla v září diagnostikována lymská boreloiza a dosud není v pořádku. Obvodní lékař dal doporučení pro spec. lékaře. Ale žádného konkrétního neuvedl – máme si ho najít na internetu. PROSÍM, poraďte.
    Děkuji a doufám v pozitivní odpověď.
    M.- matka

  2. Dobrý den před 14dny se mi prisalo klíště pod pravým nadrem zjistila jsem to až za tři dny.od té doby mi zůstal červený flek který svědi. Je to dva dny co jsem dostala vysoké horečky nejvyšší 40.7 a mám bolesti kloubů.pred rokem jsem prodělala infarkt myokardu tak bych prosila o radu.dekuji za odpoved Jaromira

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here