Madelungova deformita se týká horní končetiny, konkrétně předloktí a ruky. Jedná se o tzv. bajonetovité nasednutí ruky na předloktí (subluxační postavení). To je způsobené poškozením růstové ploténky kosti vřetenní (rádia). Při růstu dítěte dochází k abnormálnímu růstu kosti. To vede ke špatnému postavení kostí v zápěstním kloubu (articulation radiocarpalis).
Obsah článku
Kloub radiocarpalis:
Kloub se skládá z osmi drobných zápěstních kůstek, které nasedají na kost vřetenní a kost loketní, které se v kloubu setkávají. Pokud jedna z kostí, v tomto případě rádius nesprávně roste, dojde k jinému postavení v kloubu.
Příčiny vzniku:
Madelungova deformita je vrozené onemocnění. Přesná příčina není známá, tj. neví se, proč se kost špatně vyvíjí. S Madelungovou deformitou se rodí více dívek než chlapců. Vědci se domnívají, že to může být způsobeno mutací genu na chromozomu X. Tento stav může být spojen s některými genetickými syndromy, jako je Leri-Weillova dyschondrosteóza, Turnerův syndrom a aj.
Projevy Madelungovy deformity:
Madelungovou deformitou jsou poškozena obě zápěstí, byť jedno často bývá postižené více. U malých dětí nemusí být postižení patrné, ale jak dítě roste, hlavně v období puberty, když dochází k růstovému spurtu, se deformita kloubu projeví naplno. A to nejen v rámci viditelného poškození (oblast může být vyklenutá při subluxaci nebo je přítomné úplné vykloubení zápěstí), ale zápěstí je také omezeno funkčně. V zápěstí je omezený rozsah pohybů a při některých aktivitách může zápěstí bolest, popř. může být bolest trvalá.
Diagnostika:
Madelungovu deformitu je možné diagnostikovat pomocí rentgenových snímků. Nejčastěji se provádí vyšetření mezi 8. až 14. rokem, kde se deformita více projevuje.
Léčba Madelungovy deformity:
U velké části dětí není deformita velkým problémem a nemusí být tedy léčená. U některých však může způsobovat výrazná omezení pohybu v zápěstí či bolesti. V takových případech se zvažuje chirurgické řešení.
Cílem operace je změnit polohu kosti a stabilizovat zápěstí, aby se obnovil volný pohyb a snížila bolestivost. Operací je také možné zabránit zhoršování Mandelungovy deformity.
V praxi se může použít více operačních postupů, jsou to např.:
- Fyziolýza: Uvolní nebo koriguje abnormalitu růstové ploténky kosti vřetenní ještě v době, kdy je dítě malé. To zabrání vzniku závažnější formy deformity.
- Různé druhy osteotomií: chirurg může rozhodnout také tak, že odstraní konce jedné nebo obou kostí, tj. loketní a/nebo vřetení tak, aby se srovnala linie v zápěstním kloubu a tím se vyrovnalo postavení zápěstí.
- Artroskopie zápěstí: je nejméně invazivní přístup. Do zápěstí je zavedena kamera, která zhodnotí a ošetří případné poranění chrupavky v kloubu, které mohlo být způsobeno abnormálním nastavením. Artroskopie zápěstí se obvykle provádí společně s dalšími zákroky u Madelungovy choroby.