Domů Nemoci Vnitřní orgány Makrocytární anémie

Makrocytární anémie

Anémie je stav charakterizovaný nižším počtem červených krvinek (erytrocytů) a hemoglobinu. Existuje více druhů a mohou mít různé důvody. Nejrozšířenější je mikrocytární anémie. Makrocytární je méně častá, ale většinou závažnější a hůře řešitelná.

Makrocytární anémie:

Makrocytární anémie často vzniká na podkladě snížených hodnot vitamínu B12 a kyseliny listové. V těle se vitamín B12 ukládá, takže než dojde k jeho vyčerpání, může to trvat i několik let. Zásoby kyseliny listové jsou však v organismu mnohem nižší a vyčerpají se již po několika měsících.

Makrocytární anémie je spojená se špatnou syntézou DNA a zpomalením buněčného cyklu, tj. sníží se množení buněk, tedy i jejich počet.

Krom toho, že vzniká méně erytrocytů, jsou tyto větší erytrocyty, tj. makrocyty, náchylnější na poškození a zničení. Dochází snáze k jejich rozpadu, tj. hemolýze.

Příčiny makrocytární anémie:

Snížené hladiny vitamínu B12 a/nebo kyseliny listové se mohou objevit u lidí, kteří mají nízký příjem v potravě, popř. potravních doplňcích. Tento typ anémie se tedy může objevit u lidí držících dietu, jsou dlouhodobě podvyživení, např. u pacientů s poruchami příjmu potravy, u pacientů s nádorovými onemocněními, u alkoholiků atd.

Další příčinou mohou být také poruchy vstřebávání ze střeva, může se jednat o různé typy střevních zánětů. Jedním z druhů makrocytární anémie je perniciózní anémie, se kterou se setkáváme u pacientů s atrofickou gastritidou, zánětem žaludku. To vede k tomu, že se nevstřebává vitamín B12.

Vyšetření:

Vyšetření, které potvrdí makrocytární anémii se provádí ze žilní krve, které se odebírá nejčastěji z loketních žil.

  • Erytrocyty mají větší objem.
  • Může být snížený počet erytrocytů, ale také bílých krvinek a krevních destiček.
  • Je snížení hladina vitamínu B12 a/nebo folátu.

Vyšetření trávicího traktu, pokud je příjem látek dostatečný, tj. provedení endoskopií s odběrem vzorku sliznic na histologické vyšetření.

Příznaky makrocytární anémie:

Anémie se může projevit vyšší únavou a dušnosti.

Makrocytární anémie je navíc spojená také s postižením jazyka, který je vyhlazený. Bývají také zažívací obtíže a další příznaky, které souvisí s poklesem hodnot vitamínu B12 a kyseliny listové, tj. narušení nervové soustavy, nevolnosti.

Pokud dojde k nedostatku kyseliny listové v době těhotenství, může dojít k poškození vývoje plodu.

Léčba makrocytární anémie:

Léčba makrocytární anémie je spojená s podáváním chybějícího vitamínu. Vitamín B12 se podává nitrosvalově, kyselina listová v tabletách, v případě, že je poškozeno vstřebávání, je možné jej také podávat injekčně. Během léčby může dojít k retikulární krizi, díky dodání živin nutných pro krvetvorbu dojde k rychlému dělení buněk a v krvi se nachází nezralé erytrocyty, tj. retikulocyty.

Pokud je problém v trávicím traktu, je nutné jej řešit.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here