Domů Nemoci Oční vady Makulární díra

Makulární díra

Makula (žlutá skvrna) je oblast sítnice, ve které je nejostřejší vidění. Je zde nejvyšší koncentrace buněk barevného vidění. Poškození makuly se projeví okamžitě poruchou vidění. Sítnici postihuje mnoho nemocí, patologických stavů, které vedou k její poškození i poškození žluté skvrny. Jednou z takových patologií je i makulární díra.

Makulární díra:

Nemoc se vyskytuje hlavně u starších obyvatel, přibližně 60−70 let. Více u žen než u mužů, poměr je cca 3:1. Často není známá příčina, které k poškození sítnice vede.

Vzniku díry někdy předchází stav, kdy je makula narušená, ale není zcela „roztržená“ v celé šířce, v tomto případě se jedná o tzv. hrozící díru. Tento stav se může vyvinout v díru, ale může také dojít ke zlepšení stavu.

Makulární díra se většinou vyskytne pouze na jednom oku, může však postihnout obě oči. Jedná se o okrouhlý, různě velký, otvor, který prochází celou šířkou sítnice v místě žluté skvrny.

Dle závažnosti poškození sítnice se dělí do 4 stadií.

I− hrozící díra, díra neprochází celou tloušťkou sítnice, jen určitou částí, může dojít k celkovému protržení nebo vyhojení

II− defekt postihuje celou tloušťku sítnice, má rozměr menší než 400 mikrometrů.

III− defekt v celé tloušťce a větší než 400 mikrometrů

IV− jako u III + odloučení sklivcové membrány

Příčina vzniku makulární díry:

Příčiny nejsou zcela známé, vzhledem k tomu, že se objevují u starších lidí, je zde souvislost s celkovým ochabováním tkání.

Někdy je příčinou přilnutí sklivce, což je rosolovitá hmota k sítnici, tedy i k oblasti žluté skvrny. Vyvíjí se tažné síly, kdy adheze sklivce táhne sítnici v místě upnutí (trakce), dochází k jejímu natažení a může dojít i k proděravění.

Příznaky makulární díry:

Mezi příznaky, které makulární díru provází jsou:

  • Zhoršené vidění, tj. zhoršení zrakové ostrosti. Pacient nevidí ani s brýlemi
  • Deformace viděného obrazu, pokud se dívá např. na čtverečkovaný papír, vidí linky špatně tvarované, zprohýbané

Diagnostika makulární díry:

  • Klinické příznaky, které jsou pro poškození žluté skvrny typické.
  • Oční vyšetření – vyšetření zrakové ostrosti a očního pozadí.
  • Vyšetření pomocí OCT – oční koherentní tomograf. Díky tomuto vyšetření získá lékař přesný obraz sítnice a makuly i zrakového nervu. Je velmi citlivé a podrobné. Zachytí i drobné změny, které nemocem předcházejí.

Léčba makulární díry:

U řešení makulární díry se postupuje podobně jako u odchlípení sítnice, tj. volí se postup pars plana vitrektomie, a to od stadia II. Pokud je stadium Ia a Ib se pacient sleduje a vyčkává se, zda nedojde ke spontánnímu vyhojení. Po zhoršení se přistupuje k zákroku a je snaha uzavřít díru a obnovit vidění. Pomocí mikrochirurgického nože (vitrektomu) se oční chirurg dostane k sítnici a může na ní pracovat. U makulární díry se využívá šetrnější postup, tj. bezstehová pars plana vitrektomie. Není nutné v místě vstupu nástrojů provést stehy. Díky tomu dochází k rychlejšímu hojení.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here