Domů Nemoci Infekce Malárie

Malárie

Přenoscem malárie je samička komára z rodu Anopheles.

Malárie je infekční tropické onemocnění způsobené parazitem Plasmodium vivax, které každoročně zasáhne statisíce světové populace. Jaké jsou příznaky a rizika tohoto onemocnění? Jak se  malárie přenáší a jak se léčí? A jakým způsobem se můžeme před nákazou chránit?

Fatální kousnutí od komára

Malárie se přenáší zejména kousnutím samičky komára z rodu Anopheles, který pacienty infikuje. Protože se však lidé dříve domnívali, že je způsobena špatným vzduchem z bažin, dostala svůj název spojením dvou slov male aria, což v italštině znamená špatný vzduch. Dalším možným způsobem přenosu je nákaza z injekčních stříkaček mezi narkomany nebo infikovanou krví během transfúze.

Přestože výskyt malárie je v naší zemi relativně vzácný, z globálního pohledu malárie vzácným onemocněním rozhodně není. Odhaduje se, že malárií je nakaženo až půl miliardy světové populace, a to především na území tropické části Afriky a Asie. Lidé z ostatních částí světa, například Evropy a Spojených Států, se jí mohou nakazit při cestování do rizikových oblastí. Onemocnění je smrtelné, zejména pokud jde o děti, protože u nich je procento úmrtnosti výrazně vyšší než u dospělých.

Inkubační doba a příznaky

Inkubační doba malárie se pohybuje kolem několika týdnů až měsíců, může být i jeden rok. Pacient se může vrátit z rizikové oblasti, kde se nakazil, aniž by po dlouhou dobu cokoli tušil. Mezi typické příznaky této tropické nemoci patří zvýšená teplota až horečka, únava, bolesti hlavy, nevolnost, zvracení, zimnice, bolesti svalů a kloubů. Zpočátku se tedy může zdát, že se jedná o běžné onemocnění, jako je například chřipka. S malárií jsou však spojeny i další symptomy, a to žloutenka, hypoglykémie, chudokrevnost a nedostatečné prokrvení mozku. Jakmile se parazit Plasmodium vivax, který onemocnění způsobuje, dostane do krve, dochází u pacienta k malarickým záchvatům, pro které je typická velmi silná anemie a rozpad červených krvinek.

Diagnostika a léčba malárie

Malárie je diagnostikována na základě laboratorního vyšetření krve, kdy je pod mikroskopem nalezen parazit Plasmodium vivax, který je původcem onemocnění.

Základem léčby malárie je medikace – konkrétně antimalarika, což jsou léky s obsahem chininu. Chinin totiž přímo ničí samotného původce onemocnění: Plasmodium vivax. Volba konkrétního přípravku pak záleží na více faktorech, jedná se zejména o druh malárie (existují celkem 4 druhy) a stupeň závažnosti onemocnění. Dále se podávají léky na snižování horečky. V případě velmi těžkého průběhu nemoci je nutno podat pacientům krevní transfúzi. Pacienti s malárií jsou hospitalizováni na infekčním oddělení tropických nemocí.

Pokud není pacient léčen, je vážně ohrožen na životě! Může dojít k selhání ledvin, poškození jater, stejně tak může nastat stav bezvědomí nebo dokonce úmrtí pacienta.

Možnosti prevence

Jedním z nejúčinnějších forem prevence je vyvarování se cestování do tropických oblastí. Protože je malárie zvláště nebezpečná pro děti, není vhodné s nimi do endemických oblastí cestovat. V případě, že tam cestujeme, je důležité používat repelenty a ochranné pomůcky, jako jsou moskytiéry.

Pokud na sobě pacient pozoruje příznaky malárie, měl by navštívit lékaře,  a to zejména v případě, že předtím cestoval do rizikových (endemických) oblastí. Po návratu z cest z rizikových oblastí se doporučuje, nechat si provést vyšetření, i když pacient žádné příznaky nepociťuje.

Z důvodu prevence přenosu infekčních onemocnění, mezi nimi malárie, jsou všichni pacienti darující krev před odběrem podrobeni vyšetřením.

Foto: Freeimages.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here