Domů Nemoci Léky Maltofer

Maltofer

Maltofer je lék obsahující železo, který se užívá k léčbě nedostatku železa, avšak bez přítomnosti chudokrevnosti a také i k léčbě chudokrevnosti z důvodu nedostatku železa. Užívá se i v rámci prevence u těhotných, kojících, dětí, mladistvých, žen plodného věku, dospělých, vegetariánů i starších osob.

Jeho účinnými látkami jsou železitá sůl polymaltosy a kyselina listová.

Dávkování a způsob podávání

Maltofer se užívá k léčbě chudokrevnosti z nedostatku železa u dětí nad 12 let. Ti berou 100 mg až 300 mg železa a 0,35 mg až 1,05 mg kyseliny listové denně po dobu 3 až 5 měsíců, přesněji do dosažení normálních hodnot hemoglobinu. I potom by však měla léčba ještě po několik týdnů pokračovat, aby se doplnily zásoby železa.

V těhotenství se obvykle užívá 200 mg železa a 0,7 mg kyseliny listové až 300 mg železa a 1,05 mg kyseliny listové 2-3x denně tak dlouho dokud nedojde ke stabilizaci hladiny. Pak se užívá udržovací dávka 100 mg železa a 0,35 mg kyseliny listové.

Denní dávku je nutno rozdělit do několika dílčích dávek nebo je můžete užívat najednou. Lék užívejte během jídla nebo bezprostředně po něm. Můžete je přitom spolknout vcelku nebo je požvýkat.

Kontraindikace

Lék se nesmí užívat tehdy, pokud jste přecitlivělí na některou z látek obsažených v přípravku. Pokud hrozí nadměrná zátěž železem u hemachromatózy a hemosiderózy. V případě poruchy využití železa z otravy olovem, talasémie nebo sideroachrestické anémie anebo v případě, kdy chudokrevnost způsobuje nedostatek vitamínu B12. Lék se nesmí užívat tehdy, kdy máte železa nadbytek. Nepomůže vám ani tehdy, když trpíte poruchou využití železa. Máte snížený počet červených krvinek, který není způsoben nedostatkem železa.

Zvláštní upozornění

Při užívání tohoto léku je nutno počítat s tím, že dojde k tmavému zbarvení stolice. Nelekejte se, neznamená to nic špatného. Jelikož Maltofer obsahuje kyselinu listovou, může maskovat nedostatek vitamínu B12. Chudokrevnost mohou způsobovat infekční a nádorová onemocnění, je nutno řešit primární onemocnění.

Interakce

Léčba tímto lékem zvyšuje metabolismus fenytoinu. Každý, kdo jej užívá, by měl o tom informovat svého lékaře. U souběžného podávání s chloramfenikolem vede k opačné reakci, než byste chtěli.

Nežádoucí účinky

K nejčastějším vedlejším účinkům patří tmavá stolice, průjem, nauzea, pálení žáhy, zvracení, zácpa, bolest břicha, ztmavnutí zubů, vyrážka, svědění, bolest hlavy.

Lék je dostupný v tabletové formě nebo také v kapkách. Kapky jsou určeny spíše dětem. Léky uchovávejte z dosahu dětí, v suchu, ve tmě a v teplotě do 25 stupňů Celsia. Vždy lék nechávejte v původním obalu. Neužívejte po datu spotřeby. Prošlý lék nevyhazujte, ale vraťte do lékárny. Tak tomu učiňte i tehdy, když jej přestanete užívat.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here