Domů Nemoci Vyšetření, operace Mantoux test, tuberkulinový test

Mantoux test, tuberkulinový test

Tuberkulóza je závažné bakteriální onemocnění, které postihuje hlavně plíce, ale může postihnout jakýkoli orgán, např. také v nadledviny či mozek. Původcem infekce je Mycobacterium tuberculosis. Léčba je velmi komplikovaná. Musí se podávat kombinace antibiotik, a to dlouhodobě. V současné době naneštěstí riziko nákazy roste. Je k nám často importována s ciziny.

Proti tuberkulóze existuje očkování. K ověření toho, zda se náš organismus umí TBC bránit či se s TBC již setkal, se provádí Mantoux test. Jinak též zvaný tuberkulínový test. K němu se využívá látka tuberkulin. Tuberkulin je bílkovina z mykobaktérie, organismus má tedy pocit, že je v kontaktu s infekcí a reaguje.

Provedení Mantoux testu:

Tuberkulín se vpraví do pomocí malých jehliček do kůže na vnitřní straně levého předloktí. Podává se dávka 0,1 ml. Poté se 72 hodin čeká a zkontroluje se reakce. Tuberkulin totiž vyvolá reakci, jako by vyvolala také infekce, a to pokud je dostatek protilátek, buněčná imunita atd. Pokud je velikost „pupínku“, ne zarudnutí (to může být velké), do 1,5 mm, považuje se zkouška za negativní a testovaný nemá dostatečnou obranu proti mykobakteriu, očkování nevyvolalo tvorbu protilátek, očkovaný nebyl a nepřišel do kontaktu s infekcí. Jako pozitivní je označen výsledek, kdy je vyvýšená reakce 6 mm a více. Při velké reakci je také možné, že člověk infekcí TBC trpí, tj. probíhá u něj.

V případě, že je nutné Mantoux test opakovat, nemá se dělat dříve než za 6 týdnů od předchozího a vpich se umístí na pravé předloktí.

Kdy se tuberkulinový test neprovádí:

V některých případech není možné tuberkulinový test provést, jedná se o:

  • Pacienty, jimž jsou podávány kortikoidy, jsou léčeni cytostatiky či podstupují radioterapii, jedná se tedy o pacienty s autoimunitními nemocemi či nádory
  • Pacienty s kožními onemocněními, např. ekzémy, kopřivky atd.
  • Pacienty, u nichž byly zachyceny vážné alergické reakce, která je ohrozila na zdraví. Je totiž riziko, že by mohli takto bouřlivě zareagovat také na tuberkulin.

Kdy je nutné Mantoux test odložit:

Někdy je nutné Mantoux test odložit, neboť by mohlo dojít ke zkreslené reakci, jedná se o:

  • Pacienty, u nichž probíhá akutní infekční onemocnění, zde se někdy musí dlouho počkat, např. po žloutence, toxoplazmóze a mononukleóze alespoň 6 měsíců, po spále cca 2 měsíce…, pokud byla léčba antibiotiky je možné aplikovat tuberkulin po 2 týdnech
  • Osoby, které prodělaly očkování, i zde je nutné tuberkulinový test odložit, po očkování živými vakcínami je to cca 1 měsíc, zatímco u neživých vakcín je odstup 14 dní.
  • Alergiky s antihistaminiky, je nutné je dva dny předem vysadit

Po výsledcích:

Pokud je reakce malá či žádná, zvažuje se očkování, popř. přeočkování proti tuberkulóze. Naopak u velké reakce je nutné provést další vyšetření k vyloučení/potvrzení TBC. Prvním krokem bývá RTG plic, dále krevní testy, odběry sputa atd.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here