Domů Nemoci Vnitřní orgány Marasmus

Marasmus

Pod odborným pojmem marasmus se skrývá označení pro velmi výraznou podvýživu, která je způsobená nedostatečným přísunem živin. Jde o ještě horší fázi než kachexie. Chybí zde dost výrazně vitamíny, stopové prvky, esenciální mastné kyseliny. 

Co je tomu příčinou? 

Příčiny jsou obvykle spojeny se sníženým příjmem, zvýšenými ztrátami živin anebo vyššími metabolickými požadavky. Je to spojeno s nedostatečným příjmem energie ve všech formách, včetně bílkovin. Může to způsobit i virové, bakteriální a parazitární infekce, které mohou způsobit, že dítě není schopno pojmout dostatečné množství živin. Může se vyvinout i tam, kde je chronický průjem. Laicky řečeno je marasmus spojen velmi často s hladomorem a nedostatkem jídla. Až pak za to může to, že člověk konzumuje špatné živiny a nemá dostatečný přísun těch nejvíce potřebných. Někdy to může způsobit i neblahý zdravotní stav, který znemožňuje vstřebávání a zpracování přijatých živin. Ano, může být způsobena i anorexií.

Čím se vyznačuje? 

Objevuje se především u dětí, u nichž je hmotnost snížena o více než 62%. Ztráta bílkovin pak vede k otokům a ascites, což je nadměrné hromadění tekutiny v břiše. To je spojeno i s jeho větší velikostí, dušností a nepohodlím. Dále se objevuje svalová ztráta a ztráta podkožního tuku. Objevuje se i nízká tělesná teplota, chudokrevnost, dehydratace, kruhy pod očima, studené nohy, snížené vědomí, suché vlasy, suchá kůže, křehké vlasy, závratě, nedostatek energie, zápal plic, srdeční selhání, velké nebo malé játra, hlen nebo krev ve stolici, léze rohovky, zánět středního ucha, neustálá rýma, kožní infekce, opakované infekce, průjmy, spalničky. U dětí se zastavuje růst. Děti mohou mít neustále hlad.

Laboratoř ukáže

Odběry ukáží, že je snížený transferin, albumin, prealbumin, lymfocyty, aktivita sérové cholinesterázy. 

Nejvíce ohrožená skupina

Marasmem trpí ponejvíce děti z rozvojových zemí, kde stojí za příčinou smrti takřka u poloviny úmrtí dětí do pěti let věku. Bohužel na tuto diagnozu také zemře každý rok na 3 miliony dětí. 

Velmi často však marasmem trpí i starší dospělí, kteří žijí sami a je pro ně už těžké připravit si jídlo a starat se o sebe. Může tomu být i proto, že mají ze zdravotních důvodů problém s příjmem jídla. 

Prevencí je podpora a dobrá výživa v těhotenství i v raném věku dítěte. 

Léčba

Člověk s marasmem potřebuje okamžitou léčbu. Je zapotřebí sestavit speciální stravovací plán. Někdy se léčba neobejde bez zapojení celého týmu odborníků, včetně psychiatra. Dodržování diety je velice důležité. Zpočátku to ale může působit nemalé potíže a neobejde se to bez infuzí a žaludečních sond. Úplné uzdravení je reálné až za několik měsíců. Pozor je nutné dávat i na riziko dehydratace.

Sdílejte

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here