Domů Nemoci Léky Maxitrol

Maxitrol

Maxitrol jsou očními kapkami, které jsou vázány na předpis, který vám může vydat pouze odborný specialista. Jde o suspenzi, jež obsahuje antibiotika známé jako neomycin a polymyxin B. Kapky jsou efektivní proti celé řadě choroboplodných zárodků. Vedle antibiotik lék obsahuje i glukokortikoid dexamethason, který pro změnu zmírňuje zánět. 

Indikace

Maxitrol je určen k léčbě očních zánětů, jež jsou citlivé na glukokortikoidy. Jde především o bakteriální infekce nebo kde existuje riziko vzniku bakteriálních infekcí, čili u zánětu očních spojivek, zánětu očních víček, očního bulbu, zánětu rohovky, přední části oka, chronických zánětů přední duhovky, poškození rohovky v důsledku chemického, radiačního nebo tepelného popálení nebo proniknutí cizího tělesa. Je určen k léčbě dospělých pacientů. 

Kontraindikace užívání Maxitrolu

Lék nesmíte užívat v případě, že jste alergičtí na dexamethason, neomycin, polymyxin B a vlastně na jakoukoliv látku obsaženou v přípravku. 

Nesmí se užívat v případě, že máte zánět rohovky způsobený virem zvaným herpes simplex, pravými neštovicemi, planými neštovicemi anebo jakoukoliv virovou infekcí. Pokud jde o plísňové onemocnění oka anebo tuberkulózní zánět oka. Lékem se nesmí léčit novorozenci. Neléčí se s ním ani situace spojené s odstraněním cizího tělesa z oka. 

Zvláštní upozornění

  • Lék je určen pouze ke kapání do očí a k ničemu jinému. 
  • Pokud dojde k alergické reakci, okamžitě přestaňte lék užívat a vyhledejte lékaře. 
  • Používání léku může způsobit zarudnutí, podráždění kůže a dyskomfort. 
  • Při dlouhodobějším užívání hrozí vznik zvýšeného nitroočního tlaku. Můžete se také stát citlivějšími na oční infekce. 
  • Spolu s užíváním léků typu NSAID si můžete zkomplikovat proces hojení. 
  • Pokud máte poruchu, která ztenčuje oční tkáně, před užíváním Maxitrolu se o tom poraďte se svým lékařem. Pokud používáte oční čočky, během léčby se jejich používání nedoporučuje. 
  • Užívání tohoto léku v těhotenství a v průběhu kojení, se nedoporučuje. 
  • Není u něj vhodné ani řídit dopravní prostředek anebo obsluhovat stroje. Vaše vidění totiž může být rozmazané. 
  • Před zahájením léčby s Maxitrolem lékaře informujte o svých lécích, obzvláště pokud užíváte ibuprofen, diklofenak a podobné léky dostupné i bez předpisu.

Nežádoucí vedlejší účinky

Při užívání tohoto léku se může objevit zánět povrchu oka, zvýšený nitrooční tlak,rozmazané vidění, citlivost na světlo, zvětšené  zornice, pokles očních víček, bolest očí, otok očí, svědění očí, nepohodlí, divné pocity v oku, podráždění oka, zarudnutí oka a zvýšená tvorba slz.

Jak přípravek používat

Oční kapky se aplikují do očí, dle doporučení lékaře. Obvykle v množství jedné až dvou kapek. Obvykle se aplikuje 4x-6x denně. Mělo by jít o pravidelné intervaly a je možné dávkování postupně snižovat až do úplného vyléčení. Před aplikací je zapotřebí lékem protřepat.Kapky se kapají předem umytýma rukama. Dbejte na to, abyste se při aplikaci nedotkli kapátkem oka, ani jeho okolí, ba ani čehokoliv jiného.Lék uchovávejte z dosahu svých dětí. Může být užívána pouze 4 týdny po jejím otevření. 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here