Domů Nemoci Vyšetření, operace MCHC, střední koncentrace hemoglobinu v erytrocytu

MCHC, střední koncentrace hemoglobinu v erytrocytu

MCHC je hodnota, která udává koncentraci hemoglobinu (krevního barviva) v erytrocytu (červená krvinka). Je tedy ovlivněn jak koncentrací hemoglobinu, tak velikostí erytrocytu.

Hematokrit je parametr udávající poměr mezi objemem červených krvinek a plné krve. Je tedy možné říci, že je to procentuální zachycení objemu erytrocytů v určitém objemu krve.

Hemoglobin je složený ze dvou části bílkoviny globinu (tvoří ho 4 řetězce) a hemu, který obsahuje železo. Jeho nejznámější a nejdůležitější funkcí je přenos kyslíku a oxidu uhličitého v plicích a krevním řečišti. V plicích na sebe váže kyslík a v periferii jej uvolňuje a navazuje kysličník uhličitý, krev pak putuje žilním řečištěm zpět do plic, kde se cyklus opakuje.

Kdy se vyšetřuje:

MCHC se vyšetřuje, pokud je podezření na problémy v červené krevní řadě, tj. podezření na anémii, polycytémii. Je také vhodný, pokud sledujeme efekt léčby anémie a samozřejmě polycytémie.

Vyšetření:

MCHC se vyšetřuje z žilní krve, která se odebírá, jak jsme zvyklí. Nejčastěji tedy z loketní jamky. Vyšetření MCHC se provádí s dalšími krevními testy, tj. v rámci vyšetření krevního obrazu. Nikdy se nevyšetřuje samostatně. Je zapotřebí nesrážlivá krev, tj. ve zkumavce, kde je protisrážlivá látka EDTA.

Hodnoty MCHC:

Jsou určeny hodnoty, které jsou normální a které patologické. Tyto hodnoty se liší dle věku, nikoli dle pohlaví, jako např. hodnoty erytrocytů, hematokritu atd.

  • Děti mezi 1−3 dny mají mít hodnoty v rozmezí 290−370 g/l
  • 1−2týdenní děti 280−380 g/l
  • Ve dvou měsících má být hodnota 290−370 g/l
  • Mezi 3 měsíci až 2 roky mají být hodnoty 300−360 g/l
  • Nad 2 roky do 15 let 310−370 g/l
  • Dospělí nad 15 let mají mít hodnoty 320−360 g/l

Výsledky MCHC:

Zvýšené hodnoty MCHC se zachycují v případě, že je v erytrocytu nadměrná koncentrace hemoglobinu. Jedná se např. o dědičnou sférocytózu. Dědičná sférocytóza je vrozené onemocnění, někdy i získané, které postihuje membránu erytrocytu. Zmenšuje se povrch erytrocytu vzhledem k vnitřnímu objemu, tím se mění tvar erytrocytu, který je elipsoidní. Hemoglobin pak tvoří větší podíl objemu erytrocytu. Ke zvýšení MCHC může dojít také u vážnějších popálenin a makrocytárních anémií, kdy je objem hemoglobinu větší, jedná se o stavy s deficitem vitamínu B12 a kyseliny listové.

Snížené hodnoty se objevují u anémií mikrocytárního charakteru. Tyto anémie jsou spojené s nedostatkem železa a snížením tvorby hemoglobinu. Současně s nízkou hodnotou MCHC se tedy najde také nízká koncentrace hemoglobinu, železa a ferritinu. To může být dáno ztrátou krve a nedostatečnou tvorbou krve, ale také narušením vstřebávání železa z trávicího traktu, stejně tak jeho nedostatečným příjmem.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here