Domů Nemoci Nervová soustava Meduloblastom

Meduloblastom

Meduloblastom patří mezi zhoubné mozkové nádory, které se vyskytují u dětí. Udává se, že ročně je tento nádor diagnostikován u 10 až 12 dětí. Nejčastěji se jedná o děti kolem 9 let. Nádor se může vyskytnout i u dospělých, ale je poměrně vzácný. Vyšší riziko meduloblastomu je u některých vrozených (genetických) syndromů, např. u Gorlinova, Turcotova či LiFraumeniho syndromu.

Chování a lokalizace meduloblastomu: 

Nádor je velmi agresivní, rychle se šíří, navíc i metastazuje, je možné najít nádorové buňky v mozkomíšním moku a na mozkových obalech. Pokud dojde k metastazování mimo centrální nervovou soustavu, tak jsou cílem hlavně kosti, mízní uzliny, játra a plíce

Meduloblastom nejčastěji vzniká ve vermis mozečku (nepárová červovitá část mozečku). Odtud prorůstá do čtvrté mozkové komory a dalších okolních struktur. 

Projevy meduloblastomu:

Vzhledem k tomu, že se meduloblastom nachází v mozečku, projevuje se nejprve hlavně mozečkovými příznaky. 

Dochází k narušení dyskoordinaci pohybů, což se projeví jako nešikovnost, dále je to neschopnost zaměřit pohyby atd. 

Se zvětšováním nádoru dochází k nárůstu nitrolebního tlaku, a to provází bolesti hlavy, nevolnosti, zvracení a poruchy vidění.

Pacienti často trpí parézou, obrnou, ohlavových nervů, hlavně těch, které zajišťují pohyby očních bulbů.

U některých pacientů se mohou též nově objevit epileptické záchvaty, či záchvaty epilepsii podobné.  

U kojenců mohou rodiče vidět zvýšenou dráždivost, dítě špatně přijímá potravu a neprospívá, zvrací, zpomaluje se  jeho vývoj a zvětšuje se hlavička

Diagnostikování meduloblastomu:

Vzhledem k příznakům se dítě od pediatra často dostane do rukou neurologa, který navrhne potřebné vyšetření. 

U kojenců, neboť ještě nemají uzavřené fontanely (vazivové části lebky, které později zkostnatí), je možné provést ultrazvukové vyšetření

Dále se volí CT s podáním kontrastní látky nebo magnetická rezonance. Při potvrzení nádoru je nutné provést magnetickou rezonanci celého páteřního kanálu, aby se vyloučilo metastazování v oblasti míchy. 

Pro diagnostiku je také důležitá lumbální punkce s odebráním mozkomíšního moku, v němž se mohou, v případě metastazování, nacházet nádorové buňky. 

Hodnocení meduloblastomu:

Meduloblastom se hodnotí dle Changovy klasifikace, ta charakterizuje velikost nádoru a přítomnost metastáz. 

T1 až T4 dle rozsahu nádoru. Ve stadii T1 má do tří centimetrů v průměru a je ve střední části vermis. U T4 pak výrazně prorůstá do třetí mozkové komory či středního mozku nebo se rozšiřuje do míchy.

M0 až M4 ukazuje přítomnost metastáz. M0 je meduloblastom bez metastáz, zatímco M4 zachycuje stav, kdy jsou přítomny metastázy mimo centrální nervový systém. 

Léčba meduloblastomu:

Meduloblastom se léčí velmi složitě. Vždy záleží na velikosti nádoru a taky jeho umístění. Pokud je operovatelný, odstraní se co největší množství, nejlépe celý nádor. Dále se využívá ozařování a chemoterapie. 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here