Domů Nemoci Urologie Megaureter

Megaureter

Megaureter je označení pro rozšířený ureter, tj. močovod. Močovod je dutý orgán, kterým je odváděna moč z ledvin do močového měchýře. Jeho běžná šířka se pohybuje do 5 milimetrů. V případě, že je u dětí širší než 7 mm a u dospělých širší než 10 mm, mluvíme o megaureteru. Často vzniká v případech, kdy je odtoku moči v cestě nějaká překážka a moč nemůže volně odtékat. Dochází k hromadění v močovodu, který se rozšíří. 

Příčiny vzniku:

Megaureter může být způsobem mnoha faktory. Nejčastěji se dělí na primární, tj. vrozené, a sekundární, tj. získaný megaureter. 

Primární, vrozený megaureter:

K vzniku megaureteru dochází v průběhu nitroděložního vývoje, kdy může dojít ke špatnému vývoji spojení mezi močovodem a močovým měchýřem, kdy je přechodu moči z močovodu do močového měchýře kladem odpor. 

S megaureterem se setkáváme také u vrozeného vesicouretrálního refluxu, kdy se moč z močového měchýře vrací zpět do močovodu.

Často je také přítomné postižení stěny močovodu, např. porucha inervace stěny, která zajišťuje přenosy vzruchu a peristaltické pohyby, jimiž se moč posouvá k močovému měchýři. Moč tak může stagnovat a vytvářet tlak na stěnu močovodu, až dojde k jeho rozšíření.

Sekundární, získaný megaureter:

V tomto případě se ureter vyvine správně, ale je způsobem např. změnami fungování močového měchýře či patologickými změnami v okolí průběhu ureteru či v ureteru. Příčinou tedy mohou být poruchy odtoku moči z močového měchýře či poškození svěračů močového měchýře. V okolí ureteru může docházet ke zvětšení uzlin, růstu nádoru, který tlačí na ureter. V místě útlaku se snižuje průtok moče. V močovodu se mohou nacházet močové kamínky, popř. pozánětlivá zúžení (striktury), která limitují odtok moči. Megaureter vzniká nad překážkou. 

Diagnostika:

Zobrazit ureter je možné několika metodami. Nejčastěji se používá ultrazvuk, CT a magnetická rezonance. Určuje se umístění a rozsah rozšíření i jeho míra. V případě vrozeného megaureteru je možné jej zachytit již při prenatálním ultrazvukovém vyšetření plodu. 

Dalším používaným vyšetřením je mikční cystouretrografie, jíž je možné odhalit vesikouretrální reflux a posoudit stav močového měchýře a močové trubice. 

Je možné využít také MAG3 scintigrafii, kterou se posuzuje funkce ledvin a rychlost odtoku moči z ledvin močovody do močového měchýře.  

Příznaky:

  • Mezi nejčastější příznaky megaureteru patří opakované infekce močových cest
  • Ve stagnující, omezeně odtékající moči také snáze vznikají močové kamínky, jejichž průchod pak vyvolává kolikovité bolesti
  • Zvětšení ureter může také vyvolávat nespecifický diskomfort, tlak, nejasné bolesti v břišní dutině.

Komplikace:

Jelikož megaureter vzniká jako důsledek neodtékání moči, může dojít ke zvýšení tlaku v celém močovodu nad překážkou, což se může přenést také na ledviny. Může tak dojít k jejich poškození. 

Léčba megaureteru:

Nejdůležitější je najít příčinu vzniku megaureteru a odstranit ji. Jako prevence vzniku močové infekce se dlouhodobě podávají antibiotika, např. nitrofurantoin jeden na noc.  V případě, že hrozí poškození ledvin, opakují se močové infekce,  může se zasáhnout operativně. Během operace se odstraní rozšířená část ureteru, někdy je možné jej pouze zúžit.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here