Domů Nemoci Ostatní Meniérova nemoc

Meniérova nemoc

Meniérova nemoc se týká vnitřního ucha, jež vzniká na podkladě dysfunkce endolymfatického saku. V rámci tohoto problému pak dochází k průniku endolymfy do perilymfatického prostoru. Nemoc obvykle postihuje jedno ucho, proč tomu však tak je, není doposud přesně známo. Choroba se mnohdy objeví zcela náhle a nečekaně a v konečném výsledku může mít za vliv ztrátu sluchu.

Nemoc postihuje muže i ženy ve věku 30 až 60 let.

Projevy Meniérovy nemoci

Typickými projevy nemoci je pocit zalehnutí v uších, šelesty, hučení a pískání v uších, nedoslýchavost, prudké točivé závratě, které trvají několik hodin, jež jsou doprovázené zvracením a vrávoráním, nejistotou při chůzi. Nemoc může trvat několik dní, ale i několik let. Zpočátku nemocný ztrácí sluch pouze v určitých frekvencích, ale nakonec dochází k jeho úplné ztrátě. Ohluchnout však můžete i po prvním záchvatu. Nemoc obvykle postihuje jedno ucho, ale ve výjimečných případech může dojít k poškození obou uší.

Příčina Meniérovy choroby

Přesný důvod, proč nemoc vzniká, není známa. Mechanismus spočívá v hromadění endolymfy a zvyšování tlaku, což vede k narušení sluchového i rovnovážného ústrojí. Stav zhoršuje kouření, nezdravé stravování, vysoký cholesterol a opakované infekce.
Za příčinou může někdy být degenerativní změna krční páteře, endokrinní onemocnění, alergické reakce, infekce, jež vyvolávají změnu tonu a propustnosti cév.

Diagnostika Meniérovy nemoci

Nemoc je obvykle odhalena na základě anamnézy a vyšetření ORL, neurologem. V rámci diagnostiky je možno využít  vyšetření likvoru, CT nebo magnetická rezonance, audiometrie, vertebrální angiografie.

Průběh onemocnění

Průběh nemoci je značně individuální. Každý nemocný může trpět různou silou i intenzitou záchvatů. Zákeřnost choroby spočívá v tom, že nikdy nikdo neví, jak dlouho bude trvat, jak se budou opakovat záchvaty závratí a hlavně také nikdo neví, proč vlastně vzniká. Různé mohou být i její projevy.

Léčba Meniérovy choroby

Bohužel vyléčit Meniérovu chorobu není možné. Základní léčba spočívá v podávání předepsaných léků. Ty slouží k tomu, aby zmírnily příznaky záchvatů a snaží se ovlivňovat endolymfu. Jedná se obvykle o Betaserc, diuretika, sedativa a další léky. Ve vážných případech se provádí operativní zákrok zvaný sakotomie, která odstraní závratě, avšak za cenu trvalé ztráty sluchu. Možná vás zaujme, ale velmi důležitou součástí je dieta a změna určitých návyků (přestat kouřit, vyřadit alkohol a kofein a udržovat pitný režim).

Dieta u Meniérovy nemoci

Důležitou součástí léčby je i omezení soli, což souvisí s vyloučení příliš slaných potravin. Jde např. o kečup, bramborové lupínky, sojovou omáčku, vegetu, bujóny, majonézu, polévky v pytlíku apod.

Pozor si také dávejte na kyselinu acetylsalicylovou, což je aspirin, acylpyrin apod. Tyto léky totiž mohou Meniérovu chorobu zhoršit.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here