Domů Nemoci Infekce Meningitida: Příznaky, léčba

Meningitida: Příznaky, léčba

Meningitida je nakažlivé a velmi závažné infekční onemocnění, které postihuje blány chránící mozek a míchu (meningy – odtud název meningitida). Nemoc postihuje především děti předškolního věku a může být buď bakteriálního, nebo virového původu. Jaké jsou příznaky meningitidy a jak se tato infekce léčí?

Děti postižené meningitidou bývají ospalé a dezorientované.
Děti postižené meningitidou bývají ospalé a dezorientované.

Příznaky a projevy

Mezi charakteristické příznaky meningitidy patří nevolnost, zvracení, silné bolesti hlavy a bolesti páteře. Dalším možným projevem je kožní vyrážka červené až nafialovělé barvy, nesnášenlivost světla a ztuhlost v oblasti krku a šíje. Pacienti s meningitidou vykazují známky ospalosti, mohou být dezorientovaní, děti bývají rovněž ospalé a navíc plačtivé. Někdy mohou být dokonce také agresivní. Kojenci pak pláčou, odmítají jíst a může být obtížné je probudit ze spánku. Pokud na svém dítěti nebo na sobě pozorujete tyto příznaky, měli byste pro jistotu co nejdříve vyhledat lékaře.

Závažná rizika pro pacienty

V případě diagnostiky meningitidy je nutné okamžitě zahájit léčbu. Neléčená infekce může způsobit trvalé následky nebo dokonce smrt pacienta. Pokud není onemocnění u dětí řádně doléčeno, může dojít i tak závažným komplikacím, jako je rozvoj mentální retardace. Dalšími možnými riziky jsou pak slepota a problémy se sluchem.

Diagnostika a léčba

Onemocnění je diagnostikováno na základě lumbální punkce, ke stanovení diagnózy je dále třeba provést rozbor krve a moči. Léčba závisí na tom, zda se jedná o bakteriální nebo virovou formu onemocnění.

V souvislosti se stanovením diagnózy považujeme za důležité zmínit, že kromě sledování výše popsaných příznaků meningitidy je třeba přihlédnout ke zdravotnímu stavu pacienta, zejména k tomu, zda neměl před nákazou oslabenou imunitu, nebyl oslaben v důsledku prodělání jiného onemocnění, jako je například chřipka nebo zánět průdušek. Dále je třeba mít na paměti, že infekce se může dostat do těla pacienta také krví, například v důsledku zranění, tyto případy jsou však spíše ojedinělé.

Bakteriální meningitida

Bakteriální forma meningitidy je nejčastěji způsobena bakteriemi Haemophilus influenzae (typu b), někdy se může jednat o bakterie Streptococcus pneumoniae nebo Neisseria meningitidis. Bakteriální meningitida je závažné onemocnění, které vyžaduje okamžitou antibiotickou léčbu. Někdy si stav pacienta vyžádá i hospitalizaci. Protože mezi možné následky prodělání této formy infekce patří problémy se sluchem, je po ukončení léčby běžnou praxí kontrolní vyšetření sluchu.

Virová meningitida

Virová meningitida bývá způsobena střevními viry – konkrétně enteroviry. K nákaze může dojít kontaktem se stolicí nakažené osoby. Virová meningitida má ve srovnání s bakteriální formou onemocnění výrazně mírnější průběh a nejsou s ní spojena tak vysoká rizika ani po prodělání onemocnění. Délka nemoci nepřekračuje 14 dní. Léčba je založena na klidovém režimu, antibiotika jsou v tomto případě neúčinná.

Možnosti prevence

Vzhledem ke způsobu přenosu bakterií a virů (bakteriální meningitida se šíří slinami a rýmovitým sekretem, virová meningitida pak přímým kontaktem s infikovanými slinami) byly možnosti prevence dříve velmi omezené – spočívaly v pouhém dodržování hygienických návyků, jako je mytí rukou, apod. V současné době naštěstí existuje očkování, v České republice jsou děti povinně očkovány proti bakteriím Hameophilus influaenzae typu b. Očkovat se lze i proti dalším bakteriím, které meningitidu způsobují, Neisseria meningitidis, zde je však nevýhodou pouze omezená ochrana.

Foto: Freeimages.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here