Domů Nemoci Gynekologie Menopauza a její příznaky

Menopauza a její příznaky

Menopauza neboli klimakterium je přirozený proces v životě ženy, při kterém dochází k útlumu funkce vaječníků a zastavení menstruačního cyklu. V jakém věku menopauza ženy potkává? Lze její nástup nějakým způsobem časově ovlivnit? Jaké jsou příznaky klimakteria a jak je lze zmírnit?

Nástup menopauzy u žen je velmi individuální, může přijít mezi 40. a 60. rokem věku.
Nástup menopauzy u žen je velmi individuální, může přijít mezi 40. a 60. rokem věku.

Etapa v životě ženy

Hned v úvodu považujeme za důležité zdůraznit, že přestože je menopauza spojena s celou řadou nepříjemných příznaků, nejedná se o žádné onemocnění, nýbrž o zcela přirozenou životní etapu. Dochází při ní k útlumu funkce vaječníků a snížení hladiny ženských hormonů (estrogenu a progesteronu). S menopauzou přestává žena menstruovat a ztrácí schopnost otěhotnět a mít děti. Věk, kdy tento jev u ženy nastane, je velmi individuální a do velké míry geneticky ovlivněný (pokud měla matka přechod kolem 45. roku věku, je velká pravděpodobnost, že přibližně v tomto věku potká přechod i její dceru), děje se tak mezi 40. a 50. lety, v průměru nastává menopauza u žen kolem 52. roku.

K těmto změnám nedochází náhle, nýbrž postupně, menopauza (medicínsky klimakterium) se proto označuje také jako období přechodu – neboť u organismu dochází k přechodu z reprodukční fáze do fáze klidové. Pozvolný nástup těchto změn vystihuje také termín premenopauza, což je období nastávající před samotnou menopauzou. Menopauza jakožto významná hormonální změna je bohužel spojena s celou řadou nepříjemných příznaků, psychického a fyzického charakteru.

Charakteristické příznaky klimakteria

Stejně jako věk, tak i samotný průběh a příznaky jsou u jednotlivých pacientek velmi individuální. Obecným příznakem menopauzy, který však postihuje všechny ženy, jsou poruchy menstruačního cyklu. Menstruační krvácení ztrácí na pravidelnosti a intenzitě. (Pozor, někdy může žena mylně zaměnit menopauzu za těhotenství!) Žena například na dva měsíce ztratí menstruaci úplně, tak se pak zase ve velmi slabé formě vrátí. O změnách menstruačního cyklu by měla pacientka pro jistotu informovat svého  lékaře, neboť se může jednat také o projev myomů.

Mimo to ženy obtěžují bolesti hlavy, poruchy spánku, návaly horka (během dne, ale také během noci), suchost poševní sliznice (nedostatek libida a s tím související snížení sexuální touhy nebo bolest při pohlavním styku), objevit se mohou i zažívací obtíže. Co dále ženy v přechodu velmi trápí, to jsou metabolické změny (změna ukládání tuků), které mají za následek zvyšování hmotnosti. Další nepříjemností je odvápňování kostí (osteoporóza) přinášející zvýšené riziko zlomenin.

Vliv menopauzy na psychiku

Nepřehlédnutelné mohou být i psychické faktory. Typické pro ženy v menopauze jsou změny nálad, zvýšená podrážděnost a sklony k depresím z přicházejícího stáří. Pro citlivé ženy je zvláště náročné vyrovnat se s tím, že ztrácejí svou reprodukční schopnost, byť již neplánují mít děti. Neméně těžké je smířit se se ztrátou pružnosti prsů, zvýšenou pigmentací a zrychlení procesu stárnutí kůže vlivem hormonálních změn, což celkově velmi nepříznivě ovlivňuje sebevědomí a psychiku ženy.

Jak zmírnit projevy klimakteria

Naštěstí existují možnosti, jak celou řadu příznaků klimakteria zmírnit, například dodáním chybějících hormonů (zejména estrogenu) organismu. Dále se doporučuje zvýšit příjem vápníku a užívat přípravky podporující jeho ukládání do kostí. Velkým pomocníkem je pochopitelně také pleťová kosmetika. Ke zvýšení sebevědomí ženy pak mohou pomoci zkrášlující operace v oblasti plastické chirurgie nebo estetické dermatologie. Ke zmírnění příznaků mohou přispět i prostředky přírodní medicíny, mezi nimi například červený jetel, sója nebo mateří kašička.

Foto: Freeimages.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here