Domů Nemoci Gynekologie Menstruace v šestinedělí

Menstruace v šestinedělí

Jedna z nejčastějších otázek, která se objevuje v mnoha diskuzích o porodu, se týká návratu menstruace v šestinedělí. Mezi ženami ohledně této oblasti panuje všeobecný zmatek. Menstruace po šestinedělí je anebo není? Odpovědi se liší, ono se to totiž má tak, – je i není, každá žena to má trochu jinak. Pojďme si přiblížit, jak to s tou menstruaci po porodu vlastně je.

Menstruace po porodu představuje pro ženu signál, že se její tělo vrátilo do svých starých kolejí a ona začíná fungovat stejně a plně, jako před těhotenstvím. Menstruace přichází jinak u žen, které kojí a jinak u těch, které nekojí. Není však zaručeným pravidlem, že při kojení menstruaci mít nebudete. Stejně jako není záruka, že když jste při prvním porodu menstruaci neměly, tak ji po druhém porodu také nedostanete. To, jak to u vás bude, ovlivní hormon prolaktin. Hormon, který ovlivňuje tvorbu mléka, ale i menstruaci, blokuje totiž i činnost vaječníků.

Konec šestinedělí

Šestinedělí je obdobím trvajícím asi 6 týdnů po porodu, kdy se tělo ženy dává do pořádku a pozvolna se navrací do původního stavu před porodem. Každá žena má toto období jiné a jinak dlouhé. Pokud nekojíte, dochází k návratu do původního stavu nejrychleji a menstruace představuje jasný a zřetelný mezník pro ukončení šestinedělí. Kojící maminky často dostanou menstruaci až po ukončení kojení anebo po výrazném snížení frekvence kojení. V těchto případech se pak může menstruace objevit dokonce až po 18 měsících po porodu. Není to však vždy pravidlem. To by jistě potvrdily všechny ty maminky, které kojily, a to dlouho, a přesto menstruaci po 6 týdnech po porodu dostaly.

Pozor, nezaměňujte menstruaci s očistkami

Očistky představují proces očištění dělohy po porodu, který probíhá během 4. až 6. týdnů. V této době žena krvácí, ale složení krve je zcela jiné než u menstruace. Součástí je i mízní tekutina a krev je tmavá, taková jako z čerstvé rány.

První menstruace po porodu

První menstruace po porodu je velkým zásahem do stability ženského organismu. Žena by se proto v tomto období měla šetřit. Vhodné je, aby žena co nejvíce odpočívala. Rozhodně se u první menstruace po porodu vyhněte tampónům, protože by vás to mohlo bolet. Tampony navíc zpomalují hojení a ohrožují vás v mnohem větší míře infekcí. Čerstvě vrácená menstruace v prvních měsících nemusí být pravidelná. Stav se však obvykle upraví do půl roku. Bohužel se velmi často nově po porodu objevuje premenstruační syndrom. Bolestivost menstruace se však zase stává mírnější.

Nemám menstruaci, nemohu otěhotnět?

Teoreticky se to říká, ale existuje dost hmatatelných důkazů, že tomu tak vždy není. To, že kojíte a nemáte menstruaci, není zárukou neplodnosti. I bez menstruace totiž může docházet k ovulaci. I v tomto období je proto nutné užívat antikoncepci (tedy pokud se nechcete dočkat další ratolesti).

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here