Domů Nemoci Gynekologie Menstruace v těhotenství

Menstruace v těhotenství

Vynechání menstruace je považováno za jeden z nejmarkantnějších příznaků těhotenství. V případě, že sexuálně aktivní žena či dívka nedostane očekávanou menstruaci, provádí si později téměř automaticky těhotenský test. Menstruace se však může objevit také během těhotenství. Čím je způsobena?

Menstruace v těhotenstvíMenstruace nebo ne?

V prvé řadě je důležité zdůraznit, že menstruace v těhotenství není menstruací v pravém slova smyslu, což vyplývá ze samotné povahy tohoto jevu, jehož smyslem je zajištění odloučení děložní vystélky v případě, že nedojde k otěhotnění. V tomto spočívá zásadní rozdíl mezi ženou, která těhotná je, a ženou, která těhotná není. Vzhledem k výše uvedenému budeme na následujících řádcích používat spíše termín krvácení nebo špinění v těhotenství.

Uhnízďování vajíčka v děloze

Těhotná žena může krvácet z několika různých příčin. V prvním trimestru těhotenství, kdy žena často o své graviditě vůbec neví, může krvácení vyvolat proces, při němž dochází k tzv. uhnízďování oplodněného vajíčka v děloze. Toto krvácení je velmi zavádějící, protože vzhledem k tomu, že ženy vnímají pravidelné měsíční krvácení  jako důkaz toho, že nejsou těhotné, považují jej automaticky za menstruaci. Jak ale spousta pacientek zpětně uvádí, jedná se o krvácení jiné barvy (krev bývá spíše hnědá), a zároveň menší intenzity než v případě běžné menstruace. (Absence krvácení tedy není jediným spolehlivým vodítkem k diagnostice těhotenství. Je proto třeba věnovat pozornost i jiným příznakům, jako jsou změny chutí, nálad, změny sexuální touhy, nezvyklé pocity nebo nevolnosti.)

Mimoděložní těhotenství, spontánní potrat

Další možnou příčinou krvácení v těhotenství je fakt, že se vajíčko neuhnízdí, jak správně má, v děloze, nýbrž ve vejcovodu, nebo v jiném místě mimo dělohu – jedná se tedy o mimoděložní těhotenství. Zde však není jediným symptomem krvácení, nýbrž také silné bolesti v podbřišku, které jsou doprovázené zvýšenou teplotou nebo dokonce horečkou. V případě, že na sobě pacientka pozoruje tyto příznaky, měla by neprodleně vyhledat lékařskou pomoc, neboť je v ohrožení života.

Dalším důvodem k okamžitému vyhledání lékařské pomoci jsou příznaky spontánního potratu. Tím zásadním je právě krvácení. V tomto případě však mívá krev jasně červenou barvu, bývá řídká, neboť je naředěna vodou. Ne vždy se však musí v případě těchto příznaků jednat o potrat, dalším možnou příčinou je přítomnost hematomu v děloze.

Hematom v děloze

Hematom v děloze není tak dramatickou situací jako spontánní potrat, může jej však do určitého stadia těhotenství vyvolat. K jeho vzniku dochází prasknutím žilky v děloze, což je podle odborníků způsobeno rychlým růstem dělohy. Ovšem proč některé ženy hematomy v těhotenství mají a jiné ne, nikdo neví. Pokud žena dodržuje klidový režim (často je z důvodu prevence potratu na několik dnů až týdnů hospitalizována) v kombinaci s předepsanou medikací, lze tomuto riziku v mnoha případech předejít. Jakmile dítě doroste do určité velikosti, hematom už pro ně nepředstavuje hrozbu. Nejvíce rizikovým obdobím je to od 2. do 5. měsíce těhotenství.

Ostatní možné příčiny

Z ostatních možných příčin pak jmenujme krvácení po pohlavním styku (pokud má žena v období těhotenství aktivní sexuální život), syndrom mizejícího dvojčete (gravidní žena potratí jeden ze dvou plodů), polypy na děložní sliznici a onkologická onemocnění, jako je rakovina dělohy.

Kdy k lékaři

Gynekologa by měla gravidní pacientka navštívit v případě, že krvácí (zejména pokud začne náhle silně krvácet), trápí ji bolesti v oblasti podbřišku doprovázené horečkou či jiné, zdánlivě bezvýznamné, zdravotní obtíže. U těhotné ženy vždy je lepší, navštívit lékaře zbytečně, než cokoli zanedbat.

Foto: Freeimages.com            

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here