Domů Nemoci Mentální anorexie: příznaky, léčba

Mentální anorexie: příznaky, léčba

Svět módy je pro mnohé moderní lidi takovým fenoménem, že může předurčovat nejen jejich životní styl, jednání a chování, ale i zdraví. Móda, toužící po krásných štíhlých ženách, se totiž stává významným sociálně-kulturním rizikem pro vznik poruch příjmů potravy. Všudypřítomné vyhublé modelky se dostávají „pod kůži“ především mladým děvčatům, které chtějí vypadat jako ony a začnou proto hubnout. Výsledkem tohoto šílenství po štíhlosti však může být životu nebezpečné onemocnění – mentální anorexie.

Mentální anorexie pod lupou

Mentální anorexii řadíme mezi poruchy příjmu potravy, což jsou vážná duševní onemocnění. Pro mentální anorexii je především typická neovladatelná touha po zhubnutí, a to i tehdy, jestliže je tělesná váha v naprosté normě. Lidé s anorexií totiž ztrácí reálnou soudnost a trpí utkvělou představou o tom, že jsou tlustí, přestože třeba váhu jiného člověka dokážou odhadnout správně. Svého cíle dosahují jednoduše odmítáním jídla, často spolu s intenzivním cvičením. V důsledku toho dochází ke kritickému úbytku tělesné váhy – pro diagnostiku mentální anorexie je významný pokles hmotnosti o 15 % oproti normálu v daném věku, nebo snížení BMI indexu pod 17,5. Každému je však jasné, že i když zrovna člověk během dne nedělá nic náročného, z něčeho „žít musí“, a proto je takové hubnutí značně nezdravé a pro organismus devastující. V těžkých případech může podvýživa skončit celkovým metabolickým rozvratem a bohužel i smrtí.

Při mentální anorexii se vlastně všechno točí kolem jídla, nemocní se neustále kontrolují, jestli nepřibrali na váze a touhou po štíhlosti jsou posedlí. Mentální anorexií trpí především mladé dívky ve věku od 14 do 18 let, ale onemocnění si s sebou mnohdy nesou po celý život. U chlapců a mužů není anorexie tak častá, ale nikoli vzácná.

Příčiny mentální anorexie

Příčinu vzniku tohoto psychického onemocnění jednoznačně neznáme. Předpokládá se, že nemoc je zatížena genetickými vlohami, ale pro její rozvoj jsou určující i jiné faktory, např. psychologické – anorexie je častá u lidí s povahou preciznosti a perfekcionalismu. Anorektičkami totiž jsou nápadně často inteligentní dívky, které toho chtějí v životě hodně dosáhnout a které mají ve škole výborný prospěch. Na druhou stranu i nízké sebevědomí a emoční labilita jsou rizikovými faktory. Velkou vinu nese již zmíněný kult hubených modelek, které na nás shlížejí z obálky snad každého časopisu. Jsou to právě především módní trendy, které dívkám zamotají hlavy a rozpoutají chorobný pocit tloušťky.

Jak poznáme mentální anorexii

Samozřejmě rozpoznat anorexii nemusí být jednoduché. Někteří lidé jsou zkrátka hubení od přírody a nikdy neztloustnou. Jiní zase drží dietu proto, že se při ní cítí v lepší kondici. Dieta není sama o sobě patologická, naopak mnohým lidem by naopak prospěla. Mentální anorexie se však projevuje specifickými příznaky, těmi jsou:

  • úbytek na váze odmítáním potravy – hubnutí se projeví na vzhledu
  • zvracení či zneužívání projímadel, pokud je nemocný k jídlu donucen
  • časté kontrolování tělesné hmotnosti
  • popírání hladu
  • časté intenzivní cvičení
  • nadměrný příjem čisté vody
  • poruchy spánku a deprese
  • z tělesných příznaků: pokles krevního tlaku a tělesné teploty, zpomalení tepu či srdeční arytmie, výskyt jemného ochlupení na těle (lanugo), suchá a šedá pokožka, zjemnění a vypadávání vlasů
  • endokrinní poruchy – zástava menstruace u žen a poruchy sexuálních funkcí u mužů

Pokud tedy chceme rozvoji mentální anorexie zabránit, je nutné být k těmto jasným signálům vnímavý a člověku, u kterého je začneme pozorovat, okamžitě pomoci. Přinutit nemocného s anorexií, aby se léčil, není však vůbec jednoduché, neboť pacienti jakékoli potíže popírají.  Dostupné jsou však služby různých krizových center, které jsou na takové situace připraveny. Neléčená anorexie může být komplikována dalšími nemocemi, např. záněty plic, osteoporózou (řídnutí kostí) a častými zlomeninami, chronickými zažívacími obtížemi (bolesti břicha, zácpy, zvracení) atd. Anorexie může vést i k celoživotní neplodnosti a může končit i smrtí, a to v důsledku poškození vnitřních orgánů, zástavy srdce, celkového rozvratu vnitřního prostředí organismu či fatální dehydratace.

Léčba mentální anorexie

Mentální anorexie je bez odborné psychiatrické léčby neléčitelná. Domácím nucení postiženého člověka do jídla se nic nevyřeší, spíš naopak. Léčba probíhá ambulantně, případně pokud je stav již velmi vážný, je nutná hospitalizace nejdříve na metabolické jednotce, posléze na psychiatrickém oddělení. V této akutní fázi je jediným cílem záchrana života. Až později se prostřednictvím psychoterapie osvojují správné stravovací návyky, pacientky se učí plánovat si zdravý jídelníček, učí se jíst spolu, nakupovat jídlo atp. Využívají se tedy i skupinové terapie a dokonce terapie rodinné – pacient i jeho rodina se učí získat správný náhled na onemocnění a „léčí se mezi sebou“. Z farmakologické léčby jsou důležitá antidepresiva či neuroleptika. Nemocní také užívají různé vitaminové doplňky či přípravky na podporu chuti k jídlu. Léčba mentální anorexie je běh na dlouhou trať vyžadující disciplínu. Bohužel se však nezřídka stává, že léčba není účinná, nebo že anorexie po nějakém čase recidivuje.

Zdroj obrázku: žena trénink v přírodě, skuteční lidé

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here