Domů Nemoci Vyšetření, operace Měření teploty v konečníku

Měření teploty v konečníku

Změny tělesné teploty jsou prvním varovným signálem, že se něco děje. Zvlášť u malých dětí je zvýšená teplota zdrojem neklidu a starostí. Existuje řada možností měření teploty, který způsob je ten nejlepší? 

Co může změnit tělesnou teplotu?

Za zvýšenou teplotou může být přehřátí, které způsobuje velká fyzická zátěž nebo dlouhý pobyt v horkém prostředí. Může jít i o úpal a úžeh. Dále jde prostě o infekci, jež je způsobena virovým nebo bakteriálním onemocněním. Změnou tělesné teploty je i podchlazení. Tento stav je spojen s teplotou pod 35 stupňů Celsia. U teploty nižší než 30 stupňů člověk upadá do bezvědomí. Povědomí o tělesné teplotě je tedy důležité. 

Jak správně měřit tělesnou teplotu? 

V dnešní době existuje velké množství různých teploměrů které jsou schopny změřit tělesnou teplotu v podpaží, čela, úst, ucha nebo konečníku. Ne všechny výsledky jsou však tak přesné, jak bychom si představovali. Takže, otázka zní, a kde je tedy nejpřesnější? Nejpřesnější měření teploty pochází z úst a z konečníku. Nejpohodlnější a nejrychlejší jsou ty, které se vkládají do ucha anebo se přikládají na čelo. Tyto teploměry jsou absolutně nevhodné pro děti mladších třech měsíců. 

Jak měřit teplotu u dětí? 

U dětí se nejčastěji měří teplota digitálními teploměry, které mají klasickou špičku a vkládají se do podpaží. Tyhle teploměry slibují změření teploty do několika sekund, ale obvykle je k tomu zapotřebí alespoň minuta a půl. Doba, kdy je změřeno se sama přihlásí zvukovým signálem. Ušní teploměry využívají infračerveného paprsku. Měření jimi je rychlé a pohodlné. 

Měření teploty v konečníku

U kojenců a batolat se teplota měří ponejvíce v konečníku, protože z konečníku se člověk dozví tu nejpřesnější teplotu. Aby to pro děti nebylo nepříjemné, je nutné špičku teploměru potřít trochou vazelíny. Dítě se položí na záda, a přitlačí se mu nožky k bříšku. Následně teploměr zapne a následně se teploměr zasune do konečníku asi 1,5 až 2,5 centimetru hluboko. Teploměr musí zůstat v konečníku do té doby, než bude měření dokončeno. Pak je zapotřebí teploměr opatrně vyjmout a umýt mýdlem a vodou. Ideální teploměr pro tento způsob měření, je ten s pružnou špičkou. 

Jak to je s teplotou z konečníku

Teplota měřená v konečníku je o něco vyšší, než klasicky naměřená teplota, a proto se doporučuje u novorozenců půl stupně odečíst. U batolat už se teplota neodčítá.

Sdílejte

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here