Měření teploty v uchu vám může pomoci rozpoznat to, jak na tom jste. Nejdůležitějším indikátorem zdravotního stavu. Pokud se totiž něco o vaše zdraví pokouší, jedním z prvních příznaků bývá právě zvýšení teploty. Lidské tělo tak přirozeně reaguje na vznikající infekci a snaží se tak aktivovat tvorbu protilátek pro její zastavení.
Ušní teploměry jsou neinvazivní, hygienické, rychlé a snadno použitelné. Děti je mohou používat za mnohem pohodlnější. Pokud se používá správně, vysledky jsou přesné. Ušní teploměry však nemusí být tak přesné jako ty kontaktní.
Obsah článku
Jak přesné jsou ušní teploměry?
Digitální ušní teploměry měří teplotu ušního buvínku pomocí infračerveného senzoru. Když je teplota nepřesná, je to z důvodu nesprávného umístění. Převést vás může i velikost a délka zvukovodu. Nemělo by se měřit z toho ucha, na kterém jste právě leželi. Teplotu může zkreslovat i přítomnost ušního mazu a vlhkost v uchu. Takže pokud chcete nejpřesnější teplotu, u kojenců a batolat toho rozhodně docílíte rektálním teploměrem.
Jak ušní teploměr používat?
Chcete-li používat ušní teploměr, postupujte takto:
- Nejprve vytáhněte horní část ušního boltce nahoru a dozadu.
- Jemně zasuňte hrot teploměru do zvukovodu směrem k bubínku. Senzor by měl směřovat dolů do zvukovodu a ne na stěnu ucha.
- Jakmile je teploměr na svém místě, zapněte jej a počkejte, až signalizuje dokončení měření.
- Vyjměte teploměr z ucha odečtěte z něj teplotu.
Při používání teploměru nezapomínejte použít vždy čistý hrot sondy teploměru a také i po měření udržujte ušní teploměr v čistotě. Vždy se při práci s teploměrem řiďte pokyny výrobce.
Jak číst výsledky na teploměru?
Tělesná teplota se může lišit v závislosti na různých faktorech, jako je věk člověka, prostředí a také i denní doba. Tělesná teplota je nižší ráno a vyšší večer. Průměrná teplota dospělého člověka je do 37 , Horečka nastává, když stoupne nad 38 .
Kdo může používat ušní teploměr?
Při správném používání ušního teploměru je to dobrá volba pro děti i dospělé. Ušní teploměr však rozhodně není vhodné pro kojence do 6 měsíců věku. Kromě toho by se ušní teploměr k měření teploty neměl užívat v případě, když:
- používáte ušní kapky na předpis nebo jiné léky do uší
- produkují přebytečný ušní maz
- máte zánět vnějšího ucha
- máte krev nebo jinou tekutinu v uchu
- máte bolavé ucho
- nedávno jste podstoupili operaci ucha
Jiné metody měření teploty
Mezi nejběžnější metody měření teploty patří: elektronické digitální teploměry, kterými se měří pod paží. Bazální měření teploměry jsou také digitální. Měří bazální tělesnou teplotu a jde o doplňkovou metodu kontroly plodnosti a porodnosti. Dále pak tu jsou teploměry spánkové tepny, tedy čelní teploměry, které k měření používají infračervený skener. Teplotní proužky vyrobené z tekutých krystalů na čelo. Jde o chemickou sloučeninu, které mění barvu a reagují na teplotu pokožky. Jsou bezbolestné a jednorázové. Bohužel však nejsou přesné.