Methemoglobin je změněný hemoglobin, který již není schopný vázat kyslík ani oxid uhličitý, tedy plnit svou funkci ve výměně dýchacích plynů..
Obsah článku
Vznik methemoglobinu:
Hemoglobin je molekula v červených krvinkách (erytrocytech), která se skládá ze dvou částí (bílkoivny a železa) a dokáže vázat a uvolňovat kyslík v plicích a neokysličených tkáních. Aby byla molekula funkční, musí mít železo oxidační číslo II. V organismu je však mnoho látek, které mohou železo oxidovat a měnit jeho oxidační číslo na III, jak to vidíme u methemoglobinu Pokud dojde ke zvýšení methemoglobinu, hovoříme o methemoglobinémii. K ní dochází např. při vystavení 4-aminosalycylové kyselině, anilinu, nitrobenzenu, dusičnanům, benzokainu atd.
Organismus má mechanismus, jak redukovat methemoglobin zpět na hemoglobin. To se děje pomocí enzymu methemoglobinreduktázy. Redukce methemoglobinu může být také neenzymatická, tu zajišťuje např. glutation či kyselina askorbová.
Detekce methemoglobinu:
Methemoglobin se zjišťuje z tepenné, kapilární nebo žilní krve, často v rámci vyšetření acidobazické rovnováhy a krevních plynů.
Hodnoty methemoglobinu:
Methemoglobin se nachází v krvi každého člověka. Jde však o jeho množství, tj. rovnováhu mezi hemoglobinem a methemoglobinem. Norma je 1 až 3 % methemoglobinu z celkové koncentrace hemoglobinu.
Zvýšení hodnot methemoglobinu:
Za methemoglobinémii se považují hodnoty, kdy methemoglobin dosahuje 10 a více % z celkové koncentrace hemoglobinu. Při hodnotách 70 % a vyšších je člověk ohrožen na životě.
Ke zvýšení dochází z těchto příčin:
- vrozená methemoglobinémie, která je charakterizovaná poškozením funkce methemoglobinreduktázy
- otrava výše zmíněnými látkami (nitrobenzen, anilin atd.)
- podání některých léků, např. lokálních anestetik, benzokian, antibiotik sulfonamidů atd.
- zvýšení hodnot dusičnanů v přijímané potravě a vodě.
Příznaky methemoglobinémie:
Příznaky methemoglobinémie se odvíjí od její závažnosti. Od 10 % se setkáváme s cyanózou. Jedná se o promodrání či prošedivění pokožky, které vzniká na základě špatného okysličení tkání a přítomností methemoglobinu, který má tmavší barvu a může prosvítat pokožkou.
Dalším příznakem může být zrychlení tepové frekvence, srdce se snaží přepumpovat více krve do plic, kde dochází k okysličení. V tomto případě to však nepřináší žádný efekt.
Methemoglobinémii provázejí také bolesti hlavy, při těžších stavech také zmatenost, poruchy vědomí, postižený nakonec může vědomí ztratit a při 70 % a více je již vysoké riziko úmrtí.
Obzvláště nebezpečná je methemoglobinémie pro kojence a malé děti. Je proto důležité dbát na složení stravy a omezovat potraviny, v nichž je vyšší množství dusičnanů.
Léčba methemoglobinémie:
V léčbě methemoglobinémie se uplatňují látky, které mají schopnost redukovat železo v hemoglobinu z oxidačního čísla III zpět na oxidační číslo II. Tento efekt má například methylenová modř. Uplatnění mají také vitamín C a vitamín E.