Domů Nemoci Léky Methotrexát

Methotrexát

Methotrexát je lékem na lékařský předpis, který předepisuje onkologie, hematologie, revmatologie, gynekologie, transfuzní lékařství, dermatovenerologie i korektivní dermatologie. 

O methotrexátu

Poprvé se na scéně objevil v roce 1946. Primárně je používán na onkologii. L léčbě revmatoidní artritidy byl poprvé použit v roce 1951. Jejím oficiálním lékem se však stal až v roce 1988. Aktuálně je to lék první volby u pacientů s aktivní revmatoidní artritidou a efektivní je i při léčbě systémových onemocnění pojiva a lupenky

Jak methotrexát funguje

Methotrexát blokuje enzym dihydrofolátreduktázu, který katalyzuje tvorbu kofaktoru nepostradatelného pro biosyntézu thymidylové kyseliny, jež je prekurzorem DNA. Při podávání ve správné dávce zabíjí rakovinné buňky. 

Kontraindikace 

Lék nemohou užívat ti, co jsou alergičtí na jakoukoliv látku v přípravku. 

Methotrexát nesmí užívat lidé s nemocnými ledvinami, játry, s poruchou krvetvorby i těžkou probíhající infekcí, tuberkulózou a HIV. Lék nesmí užívat ti, co konzumují alkohol i ti jimž nefunguje imunitní systém. Lék nesmí užívat těhotné a kojící a rovněž i ti, co mají vředy v ústech a také i ti, co mají vředovou nemoc trávicího ústrojí. 

Lékaře informujte

Před zahájením léčby informujte lékaře o tom, jestli máte tuberkulózu, žloutenku typu B nebo C, pásový opar, onemocnění jater nebo ledvin, problémy s funkcí plic, máte sklon k hromadění tekutin, jste dehydratovaní nebo jste cukrovkáři na inzulínu. 

Upozornění

  • U pacientů s revmatickým onemocněním se objevilo pár případů akutního krvácení z plic. To se pak projevuje pliváním nebo vykašláváním krve. 
  • U lupenky se v kombinaci s léčbou světlem mohou zhoršit kožní léze. 
  • Pokud jste v minulosti chodili na ozařování a spálili jste se na slunci, mohou se v kombinaci s methotrexátem objevit potíže. 
  • U léčby rakoviny se může objevit poškození mozku. Teoreticky k tomu může dojít i v případě léčby artritidy nebo lupenky. 

Před zahájením léčby

Před zahájením léčby je vhodné nejprve provést vyšetření krve a zkontrolovat správnou funkci ledvin a jater. Mimo to může lékař chtít provést rentgen hrudníku. Další vyšetření je zapotřebí provést během léčby. 

Nežádoucí účinky

K nejčastějším vedlejším účinkům patří alergická reakce. Dále se mohou projevit plicní potíže, kašel, plivání krve, horečka, bolest v krku, vředy v ústech, tvorba puchýřů, olupování kůže, průjem, černá stolice, krev v moči, žloutenka, bolesti při močení, žízeň, ztráta vědomí, rozmazané vědomí, ztráta chuti k jídlu, zvracení, bolest břicha, nevolnost i záchvaty křečí. 

Balení Methotrexátu obsahuje 20, 25, 30, 50 a 100 tablet po 2,5 mg. Lék uchovávejte z dosahu dětí. Zbytky nikdy nevyhazujte do odpadu, ale vraťte do lékárny.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here