Domů Nemoci Léky Metronidazol

Metronidazol

Metronidazol je antibiotikum, jež se užívá u infekcí vyvolaných anaerobními bakteriemi citlivými na metronidazol. Antibiotikum spadá do skupiny nitroimidazolů. Užívá se k řešení především infekcí anaerobních bakterií.

Indikace

Antibiotika se užívají u infekcí trávicího traktu, které vznikají po operačním zákrokem, zánětem pobřišnice, abscesy, flegmónu, hnisavé onemocnění v oblasti břicha a pánve. Používá se i u infekcí ženských pohlavních orgánů, které vznikají ponejvíce po operačních zákrocích, poporodní horečce a septických onemocněních. Indikuje se u abscesu mozku, meningitidy, plicní abscesy, zápaly plic, endokarditida, pooperační infekce střeva, hnisavé onemocnění břicha a pánve, stavy po odstranění dělohy, endometritida, infekce v ORL a stomatologické oblasti, infekce kostí a kloubů.

Jak to funguje

Antibiotikum se dostává dovnitř bakteriálních buněk, napadá jejich buněčné enzymy a poškozuje jejich bakteriální DNA. Skvělého výsledku dosahuje především u anaerobních bakteriích.

Jak se užívá

Lék se užívá přesně podle toho, co řekne lékař. Dávku ovlivňuje věk, váha a typ i závažnost onemocnění. Obvykle se užívá 500 mg jednou za 8 hodin. Je možno užít úvodní dávku o síle 15 mg na kilogram váhy.

Děti do 12 let užívají každých 8 hodin 7-10 mg metronidazolu na 1 kg váhy. Lidé s nemocnými játry potřebují menší dávky léku. Délka léčby obvykle probíhá po dobu 7 dnů. Pokud je to třeba, může být i delší. Podává se i jako preventivní opatření před operací a následně i po operaci (1 hodinu před a pak 8-16 hodin potom). Aplikuje se ve 100 ml infuzního roztoku a podává se alespoň po dobu 20 minut, ne déle než 1 hodinu. Lék můžete aplikovat i přímo do žíly, v případě, že jde o 5mg/ml, kdy ho naředíte do fyziologického roztoku anebo 5% glukozy.

Kontraindikace

Užívat jej samozřejmě nesmí všichni ti s přecitlivělostí na jakoukoliv látku obsaženou v léku.

Nežádoucí účinky Metronidazolu

Nežádoucí účinky jsou spojeny především s vysokými dávkami a delší dobou užívání. K nejčastějším nežádoucím účinkům patří nauzea, nevolnost, abnormální chuťové vjemy, riziko vzniku neuropatie. Objevit se také mohou bolesti hlavy, závratě, spavost nebo nespavost, křeče, bolest, brnění končetin, pokles leukocytů a trombocytů. Dále pak se může objevit tmavé zbarvení moči, nechutenství, povlak jazyka, říhání, stomatitida, hořkost v ústech, průjem, kandidóza.

Užívání v těhotenství a během kojení

Lék se nesmí užívat ani během těhotenství, ani v průběhu kojení. Povolen je pouze ve fázi před porodem, před císařem, a to pouze v těch případech, kdy přínos převyšuje riziko. Nesmí se pak kojit minimálně dva až tři dny.

Lék rovněž ovlivňuje schopnost řízení motorových vozidel i obsluhovat stroje. Rozhodně s tímto lékem nepožívejte alkohol.

Sdílejte

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here