Domů Nemoci Anatomie člověka Mezenterium, závěsy

Mezenterium, závěsy

Mezenteria jsou součástí peritonea. Peritoneum, pobřišnice vystýlá břišní dutinu a rozděluje se na několik částí ‒ nástěnná pobřišnice, orgánová pobřišnice a závěsy, tj. mezenteria. Zabraňuje kolapsu orgánů, tj. nakupení dle gravitace v oblasti malé pánve.

Funkce mezenteria:

 1. Zavěšení, upevnění tenkého a tlustého střeva v břišní dutině, udržuje je na místě, ale dovolí i nějaký pohyb.
 2. Prochází jím velké množství cév, nervů a lymfatické tkáně, a zásobuje tak krví a inervací další orgány.
 3. Hraje roli v patologických stavech
 4. Mezenterium je vytvořené ze dvou listů pobřišnice, přechází tam totiž pobřišnice nástěnná do orgánové. Duplikatury peritonea odstupují ze zadní stěny dutiny břišní a fixují oddíly trávicího systému, trávicí trubice. Je možné mezenteria rozdělit dle toho, jaký orgán fixují, tj. mesenterium (okruží), mesoappendix (červovitý výběžek), mesocolon transvesrum (tlusté střevo), mesosignoideum (esovitá klička), mesorektum (oblast rekta).
 5. Oblast mesenteria je bohatě zásobená. Nejpodstatnějšími cévami je horní a dolní mezenterická artérie, které vycházejí z břišní aorty, arterie se větví a větve se dostávají závěsem k orgánům, na které se mesenterium upíná. Krev je ze závěsů odváděna mezenteriálními žílami, horní a dolní. Inervace mezenteria je zajištěná mezenterickým plexem (pletení), který je v oblasti cév. Poskytuje větve, které se dostávají k orgánům. Mají charakter parasympatické a sympatické inervace. Mezenterium je také osazeno lymfatickými uzlinami a cévami, tyto drénují orgány, které jsou na mezenterium zavěšené. Dle všeho je v oblasti mezenteria cca 100‒150 uzlin.
 6. Mezenteriální buňky mohou produkovat CRP (C-reaktivní protein), který je zapojen do zánětu, srážení krve, má též roli v regulaci glykémie a metabolismu tuků.

Nemoci mezenteria:

Primární mezenteropatie, vycházejí přímo z mezenteria, není to nemoc, která se na mezenterium přenáší.

 • Volvulus, tj. přetočení mezenteria, může dojít k uskřinutí trávicí trubice, cév a nervů.
 • Nedovyvinutí mezenteria, jeho „nedotočení“ během vývoje, malrotace. Problémy se projevují již u dětí po narození, jedná se o tzv. břišní krizi
 • Herniace, vytvoření kýly, kde opět může dojít k natažení struktur mezenteria a jejich následnému uskřinutí
 • Cévní mezenteropatie patří mezi nejčastější nemoci mezenteria, může dojít k okluzi horní mezenterické arterie (uzavření), k trombózám v jakékoli cévě zásobující mezenterium. Uzavření může vést k rychlé nekróze nedokrvených částí trávicí trubice.
 • Mezenterické cysty bývají bezpříznakové, ale mohou se najednou zvětšit a utlačovat orgány, popřípadě prasknout a zakrvácet, což způsobuje vážnou bolest břicha.
 • Abnormální buněčná struktura mezenteria při vývoji.

Sekundární mezenteropatie jsou nemoci těla, které se přenesou také na mezenterium

Mezenterium tak mohou postihnout nádorové onemocnění, je poškozeno u pacientů s Crohnovou nemocí. Negativně se na mezenteriu podepisuje také obezita, cukrovka, ateroskleróza atd.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here