Mimoděložní těhotenství je závažný gynekologický problém, který může postihnout každou gravidní ženu. Pro těhotné je velkým strašákem nejen v tom, že neumožňuje plod donosit, ale také tím, že může ženu vážně ohrozit na životě. Gynekolog proto musí provést všechna důležitá vyšetření, aby se zjistilo, zda se oplodněné vajíčko usadilo a vyvíjí tam, kde má – v děloze. Samozřejmě i žena sama by měla vědět, jak mimoděložní těhotenství včas rozpoznat.
Proč vzniká mimoděložní těhotenství?
Za fyziologicky správný průběh těhotenství je považováno takové, kdy oplodněné vajíčko po splynutí se spermií zdárně doputuje vejcovody do dělohy, kde se usadí ve sliznici a začne se vyvíjet. Pokud se vajíčko usadí jinde než v děloze, vzniká mimoděložní těhotenství. Nejčastěji je osudným místem vejcovod (z 95%), vajíčko se však může uhnízdit kdekoli v oblasti malé pánve, např. v děložním hrdle, ve vaječníku i v břišní dutině. Tato místa však nejsou k vývoji a růstu vajíčka přizpůsobena, embryo není dostatečně vyživováno a odumírá, poté je vypuzeno z těla. V horším případě dojde k tomu, že se vajíčko i přes nepřízeň podmínek začne vyvíjet a prorůstat vejcovodem, který má fyziologický průměr velmi malý – asi 0,5 cm. Vajíčko postupně nahlodá jeho stěnu, poruší okolní cévní řečiště, a pokud vejcovod praskne, dochází k masivnímu krvácení, které je pro ženu životně nebezpečné. Při krvácení do břicha může dojít k otravě krve.
Příčinou mimoděložního těhotenství jsou nejčastěji různé patologie vejcovodů. Vejcovod může být poškozen častými gynekologickými záněty a infekcemi, které i po vyléčení zanechají na sliznici stopu v podobě jizev či srůstů. Srůsty se zde mohou vytvářet i po různých operacích v oblasti pánve. Problematické jsou i vrozené vady vejcovodů. Tím vším se vejcovod stává pro vajíčko hůře průchodnějším a může tak dojít k jeho snadnému zachycení.
Jak rozpoznat mimoděložní těhotenství
Mimoděložní těhotenství se začíná projevovat nejdříve v 5. týdnu. Do té doby se u těhotné vyskytují typické známky gravidity – vynechání menstruace, pocity napjatých prsou, únava atd. První příznaky mimoděložního těhotenství se objevují jako bolesti v podbřišku, většinou na jedné straně, které postupně nabývají intenzity, a nepravidelné vaginální krvácení. Pokud již vajíčko poruší stěnu vejcovodu a ten praskne, dochází ke krvácení do dutiny břišní, jehož následkem se okamžitě rozvíjí prudké bolesti břicha vystřelující až do ramene, připomínající náhlou příhodu břišní. I vaginální krvácení nabývá intenzity. Připojuje se zvracení a typické příznaky rozvíjejícího se hemoragického šoku – mdloby, slabost, bledost kůže, slabý pulz, studené končetiny. Tento stav již pacientku akutně ohrožuje na životě, je proto nezbytné okamžitě přivolat lékařskou první pomoc na lince 155.
Včasná diagnostika může zachránit život
Mimoděložní těhotenství je velmi závažný jev, jehož prevenci by proto měl gynekolog věnovat co největší úsilí. Stejně tak každá žena, která zjistí, že je gravidní, by neměla návštěvu lékaře v žádném případě odkládat. Gynekolog provede ultrazvukové vyšetření, aby těhotenství lokalizoval. Dále ženu vyšetří vaginálně, neboť tak může nahmatat např. zduřený vejcovod nebo bolestivé místo na něm. Pro úplnou jistotu nechá ještě zhotovit laboratorní vyšetření krve, při kterém se sleduje tzv. HCG hormon, jehož hladina je v případě mimoděložního těhotenství snížena. Prokázané mimoděložní těhotenství je pak nutné okamžitě ukončit laparoskopickou operací. Samozřejmě, každé nechtěné ukončení těhotenství je velmi těžké, ale je třeba uvědomit si, že v tomto případě se jedná o záchranu vlastního života.
Pokud nebude mimoděložní těhotenství včas prokázáno, může dojít k prasknutí vejcovodu a masivnímu krvácení. Tento stav se léčí celkovou revizí dutiny břišní, která je oproti laparoskopickému zákroku operací mnohem náročnější. Navíc musí být provedena okamžitě, neboť krvácení do břišní dutiny může mít smrtelné následky. V některých případech je nutné odstranit celý poškozený vejcovod.
Otázkou na závěr zůstává, zda je možné po prodělaném mimoděložním těhotenství znovu otěhotnět. Samozřejmě, pokud má žena zachovaný alespoň jeden funkční vejcovod, je nové těhotenství možné. Bohužel riziko opakování mimoděložního těhotenství je poměrně vysoké – 10-15 %. Pokud jsou již vejcovody poškozeny a ženě se nedaří znovu otěhotnět, nabízí se řešení v podobě mimotělního oplodnění, při kterém je vajíčko oplozeno mimo tělo ženy a následně vloženo přímo do dělohy.