Mirizziho syndrom je vzácný stav, u něhož dochází k obstrukci společného žlučovodu nebo jaterního kanálu zevní kompresí žlučových kamenů nebo jednoho velkého kamene v Hartmanově váčku. Stav je prekancerózou, protože je zde zvýšené riziko vzniku rakoviny žlučníku.
Obsah článku
Příčina vzniku
Mirizziho syndrom se rozvine potom, kdy se kámen zasekne ve vývodu žlučníku, to pak vede k zvětšení žlučníku a jeho zánětu. Ten pak utlačí blízko uložený žlučovod. Díky tomu nemůže odtékat žluč z žlučníku a je navíc utlačeným žlučovodem narušen i odtok žluči z jater do střeva.
Projevy
Mirizziho syndrom se projevuje nepříliš silnými bolestmi v pravém podžebří, žloutenkou, svěděním kůže, tmavou močí, světlou stolicí, průjmy, zácpy, zvracení, nevolnost, opakovanými záněty žlučových cest. Nemá žádné jedinečné příznaky, o problému napoví to, že se opakují. Z krvi se odhalí zvýšený bilirubin, alkalická fosfatáza, ne ale pokaždé.
O mirizzově syndromu
Syndrom je pojmenován podle argentinského chirurga Pabla Luise, který provedl první intraopoerační řešení cholangiogramu v roce 1931. Právě on popsal Mirizziho syndrom v v roce 1940. Má ho pouze 0,1% pacientů s žlučovými kameny. A byl odhalen pak u 0,7 až 25% u operace odstranění žlučových kamenů. Více ho mají starší lidé, ale jinak si nemoc nevybírá, trápí muže i ženy. Není omezeno ani na nějakou skupinu etnika, a tak jej můžete najít po celém světě. Existuje několik typů syndromu.
Typy
S píštělí nebo bez píštěle. Tam, kde není píštěl se stav dělí na typ s přítomností cystického kanálu a typ s obliterací cystického kanálu. Mirizziho syndrom s píštělí se dělí na vadu menší než 33% v průměru společného žlučovodu, větší než 33%, ale do 66%, Vada nad 66% a pak tu jsou typy s 1 až 4 píštělemi. Všech těchto 5 typů se ještě dále dělí na další typy. Vyznat se mezi nimi je tedy skutečně náročné.
Úskalí
Mirizziho syndrom je spojen se zvýšeným výskytem komplikací na rozdíl od rutinního chirurgického řešení cholecystolitiázy. Restrukce žlučovodu se stává obtížnější s nárůstem velikosti cholecystocholedochální píštěle. V některých případech si obtížnoset provedení rekonstrukce žlučníku vyžaduje provedení komplexních chirurgických zákroků, tedy resekci žlučovodu a choledochojejunostomie metodou Roux-en-Y.
Chirurgická léčba
Chirurgická léčba je náročná, je však hlavní léčbou. Náročná je proto, že málokdy se o ní dopředu ví, je vzácná a tak s ní má málo odborníků zkušenost a nemá předoperační vyšetření. Musí se vše řešit akutně, za pochodu. Dále je komplikovaný i samotný stav, který je spojen se zvýšeným rizikem poranění žlučovodů. masivního krvácení, může to vyvolat kožní píštěl, sekundární biliární cirhózu nebo dokonce i smrt.