Srdce je tvořeno 4 oddíly, tj. 2 síněmi (předsíněmi) a 2 komorami. Z pravého srdce je krev vypuzována do plicního oběhu a z levého srdce do systémového oběhu. Mezi síněmi a komorami se nacházejí chlopně, a to trikuspidální (pravé srdce) a mitrální (levé srdce). Chlopně se také nacházejí ve vyústěných komor do oběhů, do plicního – pulmonální chlopeň, do systémového – aortální chlopeň. Chlopně mají za úkol zamezit zpětnému toku vypuzené krve.
Chlopně levého srdce jsou postiženy různými vadami častěji než chlopně pravého srdce. Chlopně mohou být postiženy stenózou, tj. hůře se otevírají, může jimi protékat méně krve, nebo insuficiencí, tj. nedostatečností, kdy se naopak špatně zavírají (netěsní).
Obsah článku
Mitrální chlopeň
Mitrální chlopeň se nachází mezi levou síní a levou komorou. Je složená z chlopenního prstence (anulárního prstence), který ji fixuje na místě, 2 cípů, které se pohybují, šlašinek a papilárních svalů, které se do otevírání a zavírání cípů zapojují.
Insuficience mitrální chlopně, nedomykavost, regurgitace
Při správné funkci chlopně je umožněn při otevření chlopně průtok krve z levé síně do levé komory, po uzavření brání návratu krve z levé komory do síně.
Mitrální insuficience mohou být:
- akutní, tj. náhle vzniklé, např. u zánětu chlopní (endokarditidy), srdečního infarktu.
- chronické, dlouhodobě se vytvářející a zhoršující, degenerační procesy na chlopni, přetížení srdce, ischemická choroba atd.
Diagnostika mitrální insuficience
Pro určení diagnózy nedomykavosti mitrální chlopně je nutné vyšetření kardiologem. Již poslechem stetoskopem je možné onemocnění chlopně nalézt. Při poslechu jsou patrné, tzv. šelesty, kdy dochází k návratu krve přes neuzavřenou chlopeň zpět do komory.
Dále se provádí EKG, které sice nemůže diagnostikovat insuficienci chlopně, ale dodává informace o celkovém stavu srdce a jeho funkcích.
Nejdůležitější je samozřejmě ultrazvuk srdce, tj. echo srdce. To může být provedeno jak přes hrudní stěnu, tak zasunutím UZ sondy do jícnu, tj. jícnové echo. Při UZ je patrná velikost srdečních oddílů, a co je důležité, pochyby srdce, tedy i otevírání a zavírání chlopní a proud krve.
Příznaky
U pacientů, kteří trpí nedomykavostí mitrální chlopně se objevují různé příznaky a jejich tíže často závisí na tíži vady.
Nejčastěji se jedná o
- únavu
- kašel
- dušnost
- poruchy srdeční frekvence
- palpitace (bušení srdce)
- tlak a bolest na hrudi
- otoky kotníků
Léčba regurgitace mitrální chlopně
Při léčba mitrální insuficience se zohledňuje jednak míra závažnosti, a jednak příčina vzniku. Lehké vady se neřeší a jen sledují kardiologem, např. prohlídka 1x ročně. Pokud se objevují příznaky nedomykavosti, kardiolog zvolí léky, které pacientovi uleví. Mohou to být diuretika (odvodňující léky), beta blokátory, léky na ředění krve atd.
U nejtěžších případů se přistupuje k chirurgickému zákroku. Může být zvolena buď plastika chlopně nebo náhrada. Zde je možné využít chlopeň umělou či biologickou.