Domů Nemoci Kosti a svaly Mnohočetný myelom

Mnohočetný myelom

Mnohočetný myelom patří mezi strašáky, jelikož se jedná o maligní nádorové onemocnění, které vychází z tzv. plazmatických buněk. Této nemoci se také říká Kahlerova nemoc, ale nejde o příliš známý a zavedený pojem. Mnohem více se v poslední době uchytilo označení maligní non-hodgkinský lymfom. Jich je však ve skutečnosti asi 16 a mnohočetný myelom je jeden z nich.

Co je mnohočetný myelom

Mnohočetný myelom je krevním onemocněním, jenž vychází z krve, přesněji z bílých krvinek (b-lymfocytů), které se jednoho dne prostě zblázní. Na rozdíl od leukémie jsou však zmnoženy plazmatické buňky, které ještě navíc produkují i protilátky. B-lymfocyty s protilátkami jsou plazmocyty. Protilátky jsou bílkoviny, které se váží na baktérie, nádorové buňky a narušují imunitní systém. Nemoc ohrožuje nemocného na životě, je velmi agresivní a typické pro ně je, že napadá kosti a ledviny. Nemoc také doprovází různé neurologické projevy. Synonyma nemoci je rovněž i myelomatóza, plazmocytom nebo plazmocytární myelom.

Projevy mnohočetného myelomu

Maligní buňky se shlukují a vytváří léze, které u kostí způsobují patologické zlomeniny, bolest, selhání ledvin, poklesem krevního obrazu (chudokrevnost) a zvýšením hladiny vápníku v krvi. Nemoc se objevuje více u mužů a mnohdy ve věku vyšším 60 let. K dalším příznakům patří bolest zad, bílkovina v moči, stovková sedimentace krve, osteoporóza, zvětšené uzliny, hubnutí, zvýšená tělesná teplota, bolest beder, únava, svalová slabost, zvětšená slezina, zvětšená játra, pocení a výskyt častých infekcí. Díky nespecifickým potížím je u velké většiny nemoc odhalena až příliš pozdě. Mnohočetný myelom je nevyléčitelný a v dnešní době se dá celkem solidně udržet a prodloužit život.

Příčina vzniku mnohočetného myelomu

Příčina vzniku choroby je bohužel do dnešních dnů neznámá. Není proto možné ani dbát na nějakou prevenci.

Diagnostika onemocnění mnohočetného myelomu

Základem je rtg. kostí, který dokáže odhalit místa poškození. V odběrech se naleznete bílkovina v moči, anémie, vysoká sedimentace. vhodná je i sternální punkce, elektroforéza a imunoelektrofosforéza bílkovin a nutrogenologické vyšetření dlouhých kostí.

Moderní léčba mnohočetného myelomu

Onemocnění se léčí na hematologii. Kromě ní se však léčbě věnují i jiné obory, může se jednat i o onkologii, internu apod. Nejúčinnější metodou současnosti je chemoterapie, po níž může následovat transplantace krvetvorných kmenových buněk. Radioterapie se pak ordinuje u lokálních nádorů. Dále se podávají analgetika, může se provést i operace. Pro podporu kostí se pak podává kalcium a natrium fluorid. Na podporu imunity a proti anémii se aplikují antibiotika nitrožilně a krevní transfuze. Cílem léčby je dostat nemoc do remise a pokud se opět probere, tak si toho brzy všimnout a opět ji dostat pod kontrolu. Díky neustálému výzkumu v této oblasti dochází k neustálým a velkým pokrokům a je proto naděje, že i na tuto nemoc se brzy nalezne buď ještě účinnější lék nebo se přijde na léčbu, která by nemocné mohla uzdravit zcela.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here