Domů Nemoci Příznaky Modrání rtů

Modrání rtů

Modrání úst, čili cyanóza, je spojena s modravým až modrofialovým zbarvením kůže a sliznic. Takové zbarvení se objevuje při nedostatečném okysličení krve, kdy dochází k redukovaného hemoglobinu nad 50 gramů v litru. Ponejvíce je způsobeno nedostatkem kyslíku anebo špatnou cirkulací krve.

U lidí s tmavší pletí je možné pozorovat nejen tmavé rty, ale modravý nádech se objevuje i na dásních a kolem očí.

Příčiny tohoto nevšedního příznaku

Možnou příčinou modrých rtů může být pouhé prochladnutí, dlouhodobé vystavení se chladu. Velmi často k tomu dochází třeba u dlouhodobého pobytu ve studené vodě. Kdy teplota rychle klesá. Modré rty u toho symbolizují, že aby tělo fungovalo, vytáhlo si krev z kůže. Tělo se snaží udržet všechny důležité orgány v teple. Je to ten nejvhodnější okamžik, kdy vylézt z vody, osušit se, zabalit se do ručníku, deky nebo županu a pořádně se prohřát.

Další možné příčiny modrání rtů

Velmi častou příčinou modrých rtů může být i astmatický záchvat, u něhož se nedostane dostatečné množství kyslíku do rtů a proto zmodrají. Astmatický záchvat představuje velmi závažný zdravotní stav a neobejde se bez odborné pomoci.

Modré rty dále mohou být spojeny i se selháním srdce, záškrtem a dalšími respiračními onemocnění.chorobami. Modrání úst signalizuje na nedostatek kyslíku, jehož u záškrtu dochází díky dusivému dráždivému kašli, u něhož děti nemohou pravidelně a dobře dýchat. Dospělé pak tyto modré rty varují, že jejich srdce nefunguje tak, jak má. Srdce nezvládá pumpovat okysličenou krev do celého tělního oběhu. Pokud se modré rty objeví, neváhejte a zavolejte si lékaře, může jít i o život ohrožující stav. Způsobit to může totiž kupříkladu srdeční tamponáda, plicní embolie, chronický kašel, pneumotorax, vady srdečního septa, otrava oxidem uhelnatým, vzácná porucha kostní dřeně zvaná jako polycythemia vera, cor pulmonale, emfyzém,  akutní horská nemoc, epiglotitida, sepse, akutní respirační tíseň, plicní edém, plicní fibróza, předávkování bronchodilatancii. Objevit se může i u srpkovité chudokrevnosti.

Kdy si zavolat záchranku

Záchranku volejte, pokud modrají rty, ale i jazyk, obličej a kůže na těle. Jestli si nemocný stěžuje na bolest na hrudi a jejich dýchání se stává problematickým.

Další příznaky, které se u modrání rtů objevily

Modrání rtů může doprovázet dušnost, kašel, modrání dalších částí těla, závratě, bolest hlavy, bolest na hrudi, svalové bolesti, nespavost, nevolnost, zvracení, podrážděnost, nechutenství, zrychlený puls, otoky, bledost, neschopnost chodit, špatná rovnováha, zmatenost a celá řada dalších příznaků, které souvisí se všemi výše zmíněnými chorobami.

Diagnostiku nechte na svém lékaři, ten si dokáže jednotlivé střípky v podobě příznaků poskládat do ucelené mozaiky.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here