Domů Nemoci Příznaky Modré prsty na nohou

Modré prsty na nohou

Modré prsty na nohou jsou spojeny se stavem, kdy jeden nebo více prstů začnou být modré nebo fialové. Děje se tomu v důsledku nedostatečného krevního oběhu nebo tkáňové ischemie. Může to být bolestivé a v některých případech to může vést k vzniku vředů a gangrénám. 

Trash foot

Lékaři tomuto stavu říkají okluzivní vaskulopatie nebo trash foot. Syndrom modrého prstu je formou akutní digitální ischemie. To znamená, že k němu dochází, když prsty na nohou nedostávají dostatek krve. Krev člověka přenáší kyslík z plic do každé části jeho těla. Každá buňka potřebuje ke své opravě a množení kyslík. Krev také přináší buňkám všechny potřebné živiny a odvádí odpadní produkty. Nedostatek krve poškozuje buňky a tkáně, které tvoří. To může způsobit, že tkáň změní barvu na modrou a fialovou. Když se to stane s prsty u nohou, lékaři říkají syndrom modrého prstu. Někteří lidé s tímto stavem mají pouze jeden zbarvený prst na jedné noze. Jiní mohli mít obarvené prsty na obou místech. Někteří lidé zjistí, že se prsty vrátí do své normální barvy, když vyvíjejí tlak na kůži nebo když zvednou nohu. 

Příznaky modrých prstů na nohou 

Kromě modrých prstů stav doprovází bolest nohou, někdy silná, bolest svalů na nohách, vředy na nohou, uzliny nebo léze na nohou a modřiny. 

Příčiny vzniku problému Syndrom modrého prstu nastává, když ucpání malých krevních cév brání tkáním v dostatku krve. Syndrom modrého prstu může způsobit několik stavů. 

Ateroskleróza 

Cholesterol je voskovitá látka, kterou tělo používá k tvorbě hormonů, vitamínu D a dalších látek, které napomáhají trávení potravy. Tělo si vytváří veškerý cholesterol, který potřebuje, ale lidé jej konzumují také v potravinách, které zahrnuje vejce, maso a sýr. Když je v krvi příliš mnoho cholesterolu, může se smíchat s jinými látkami a vytvořit plak. Když se tento plak přilepí na stěny tepen, zužuje je a způsobuje aterosklerózu. Plak pak také může blokovat tepny. 

Embolie

Embolie, když něco ucpe krevní cévu. Někdy se kousky plaku mohou oddělit od stěn tepny a cestovat po těle v krevním řečišti, dokud neuvíznou. Totéž se může stát s krevními sraženinami. Embolie se může objevit spontánně nebo ji může způsobit angiogram, cévní chirurgie, léky nebo selhání ledvin. 

Angiogram 

Angiogram je lékařský zákrok. Lékaři jej používají k nalezení  léčbě blokád aterosklerózy v cévách. Lékaři umístí jehlu do tepny v tříslech a poté provléknou arteriálním systémem tenké hadičky zvané katetry. Pořídí se rtg. snímky, když je vstřikována kontrastní látka do krevního řečiště. Díky této látce lze snadno zjistit jakékoli blokády nebo jiné problémy. Podle vědců může tento postup někdy odrazit kus plaku ze stěn tepny, což může vést k syndromu modrého prstu. 

Cévní chirurgie 

Cévní chirurgie se rozumí jakákoliv operace na cévním systému. Tento systém zahrnuje tepny, žíly a lymfatický systém. Embolie jsou potenciální komplikací cévní chirurgie. Kousek plaku, krevní sraženina nebo jiná částice může cirkulovat v krvi, dokud neuvízne v cévě. Když k tomu dojde na noze, může to vést k syndromu modrého prstu. 

Užívání léků

Syndrom modrého prstu mohou také užívání určitých léků určené třeba k ředění krve nebo k léčbě krevních sraženin. Tento stav může vyvolat i rekreační drogy. 

Selhávání ledvin 

Ledviny mají v těle několik rolí: 

  • čištění odpadních látek z krve a jejich vylučování močí
  • zajistit, aby krev měla rovnováhu živin, které buňky potřebují – mezi ně patří sodík, draslík, vápník 
  • produkují hormony, které kontrolují krevní tlak a červené krvinky

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here