Mokvající vyrážka kůže je charakterizována puchýři naplněnými tekutinou na kůži. Tento stav je způsoben výrazným zánětem a může zhoršit celkový stav vyrážky. Léčba takové vyrážky je spojena s kortikosteroidy, antihistaminiky a imunosupresivy.
Obsah článku
Co je mokvající vyrážka?
Mokvající vyrážka vypadá tak, že z vyrážky vytéká čirá až slámově žlutá tekutina. Občas se objevují malé puchýřky naplněné tekutinou. Mokvající vyrážka je komplikací ekzému, nevyskytuje se samo o sobě.
Jaký je rozdíl mezi impetigo a mokvajícím ekzémem?
Obě nemoci jsou kožní. Ekzém je druh dermatitidy, impetigo je infekce. Při impetigu se na nose a ústech objeví puchýře a vřídky. Mokvající vyrážka se ale může objevit kdekoliv na těle. Někdy jej doprovází červení nebo fialové puchýřky, které mokvají. Někdy se mohou infikovat a pak z nich vytéká hnis.
Jak často se objevuje mokvající vyrážka?
Nejde o vzácné onemocnění, naopak objevuje se velmi často. Všechny typy ekzému mohou mokvat ačkoli závažnost a příznaky se mohou lišit.
Jak to vypadá?
Puchýře naplněné tekutinou se objevují u ekzému, když vytékají způsobují vlhkou kůži. Tam tekutina zasychá a tvoří zde žlutou až oranžovou krustovou vrstvu. Ekzém se nejčastěji objevuje v oblastech, kde se kůže ohýbá, tedy pod koleny, uvnitř loktů a okolo krku. Vyskytnout se ale může kdekoliv, tedy i na rukách, tváři, rtech, nohách, chodidlech.
Jak se projevuje
Mezi běžné znaky patří:
- puchýře nebo otevřené vředy
- drenáž na kůži
- pálení, svědění nebo bolestivost kůže
- zarudnutí
- krusty
Rozvinout se může také únava, horečka, zimnice, bolestivost, zduřené lymfatické uzliny v podpaží, krku a v tříslech.
Co způsobuje mokvající ekzém?
Mokvající vyrážka je výsledkem aktivního zánětu kůže. Má za následek rozšíření krevních cév v kůži. Cévy pak prosakují sérum do měkké tkáně kůže, což způsobuje mírná otok a vytékání séra na povrch kůže. Když je vaše kůže příliš suchá, popraskaná nebo zanícená, může se tam dostat i infekce a to způsobí zhoršení ekzému. Nejčastější příčinou vzniku tohoto stavu je stafylokok, virus herpes simplex, která způsobuje opary.
Je ekzém nakažlivý?
Nejde o nic nakažlivého. Nicméně, pokud je tam i infekce, může se pak i rozšířit.
Diagnostika
Obvodní lékař vás nejspíše odešle ke kožnímu lékaři. Vyšetření může zahrnovat i krevní testy, kožní testy na alergii, biopsie kůže a hemokultury.
Léčba
Mokvající vyrážka se léčí kortikosteroidy. Lokálními kortikosteroidy, které snižují zánět a svědění. Někdy mohou být předepsány i tablety.
Podávat se mohou i antihistaminika. Ty se podávají i u alergií.
V neposlední řadě je dobré podávat i imunosupresivní léky, které snižují imunitní odpověď vašeho těla, čímž pak následně snižují zánět v dané oblasti kůže.
Pomoci mohou i probiotika, kokosový a olivový olej, užívání vitamínu D a B12, koupele z ovesných vloček.