Domů Nemoci Léky Mommox

Mommox

Mommox je nosní sprej, který v sobě skrývá monohydrát mometason-furátu. Jde o velmi účinný lék, který je ordinován dospělým a dětem starším tří let k léčbě sezónní, ale i celoroční alergické rhinitidy (rýmy). Efektivní je i k řešení nosních polypů u dospělých nad 18 let.

Indikace

Mometason je syntetický kortikosteroid, který tlumí záněty a oslabuje imunitní reakci. K dispozici je ve formě nosního spreje a krému. Indikací je alergická rýma, která způsobuje ucpání nosu, kýchání a poruchy čichu. Dále je sprej indikován u nosních polypů. Kožní krém řeší alergickou vyrážku, tlumí zánět, uleví od svědění kůže. Účinný je i u lupenky.

Kontraindikace

Užívat se nesmí v případě přecitlivělosti na jakoukoliv látku obsaženou v léku. Nesmí být užíván u neléčené lokální infekce zasahující nosní sliznici. Nesmí se užívat u onemocnění zvaném herpes simplex. Není vhodné, aby ho užívali ti, co nedávno prodělali chirurgický výkon v oblasti nusu, úraz nosu, nebo zde mají nezhojené zranění.

Zvláštní upozornění

  • Přípravek musí být užíván s tou největší opatrností u pacientů s tuberkulózou, neléčenou mykotickou, bakteriální a systémovou virovou infekcí. Nemocní s kortikosteroidy mají větší sklon k spalničkám, neštovicím a jiným nemocem.
  • U dlouhodobé léčby by mělo docházet k pravidelnému vyšetření zaměřenému na změny nosní sliznice.
  • Podráždění sliznice nosu může být důvodem k přerušení léčby Mommoxem.
  • Je nutno počítat s krvácením z nosu.
  • U vysokých a dlouhodobých dávek se mohou objevit systémové účinky (glaukom, katarakta, cuschingoidní rysy, útlum nadledvin, zpomalení růstu, psychologické i behaviorální účinky, poruchy spánku, úzkost, deprese i agresivita). Hlášeny byly i případy zvýšeného nitroočního tlaku.

Interakce

Souběžná léčba s inhibitory CYP3A zvyšuje riziko nežádoucích účinků. Není vhodné je proto kombinovat.

Nežádoucí účinky

K nejčastějším vedlejším účinkům patří krvácení z nosu. Dochází k tomu v 5%. Objevuje se faryngitida a infekce horního respiračního traktu, bolest hlavy, dále podráždění nosu, kýchání.

Jak se projevuje předávkování

Může vést k supresi funkce osy hypotalamu-hypofázy a nadledvin.

Dávkování a způsob užívání

Jedna dávka = 100 mg suspenze. Dospělí a děti nad 12 let potřebují obvykle 2 vstřiky do každé nosní dírky jednou denně. Jakmile se dosáhne kontroly příznaků, může dojít ke snížení na udržovací dávku. Tou je jeden vstřik do každé nosní dírky jednou denně. Pokud se příznaky nedaří korigovat, můžete aplikaci spreje zvýšit na maximální denní dávku 4 vstřiky do každé nosní dírky jednou denně. Po dosažení kýženého efektu je možno aplikaci snižovat. U dětí do 13 let postačí 1 vstřik do každé nosní dírky denně. Účinek přichází až za 12 hodin po aplikaci. Nemusí k tomu však dojít ani po 48 hodinách. I proto je nutné léčbu zahájit několik dnů před pylovou sezonou.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here