Domů Nemoci Vyšetření, operace Monocyty

Monocyty

Monocyty jsou těmi největšími krevními buňkami, které tvoří asi 7% leukocytů. Jejich velikost se pohybuje mezi 15-18 mikrometrů. Jejich jádro se vyznačuje poměrně velkým jádrem, které je složeno z několika částí.

Monocyty se tvoří v kostní dřeni, odkud pak vstoupí do krevního řečiště. V jednom mikro litru krve jich koluje 200 až 600. Po několika hodinách pak migrují do tkání (sleziny, jater, plic a kostní dřeně), kde pak dozrávají do podoby makrofágů, záchytných buněk imunitního systému.

Množství, i to jak fungují, mohou ovlivnit autoimunitní onemocnění a genetika. To pak má za následek vznik poruch spojené se špatným ukládáním lipidů, tzv. Gaucherova choroba nebo Niemann-Pickova choroba.

Role monocytů

Monocyty zprostředkovávají antimikrobiální obranu a zapojují se do mnoha zánětlivých onemocnění, včetně aterosklerózy. Chrání tělo také před viry a parazity. Monocyty tyto škodlivé bakterie, houby, viry a parazity požírají. V jejich těle pak škodliviny zabijí a rozloží na neškodné kousky. Monocyty jsou inteligentní a s pomocí jiných bílých krvinek dokáží rozeznat spoustu škodlivých baktérií. Dokonce jsou schopny “učit se”. Vytváří si antigeny na určité drhy baktérií, které dokáží rozeznat (tělo si vytváří vlastní očkování – vytváří si auto imunitu, která sama od sebe dokáže rozeznat a zneškodnit nepřítele, tedy bakterii, vir nebo plíseň). Kromě toho odstraňují odumřelé buňky z místa infekce a významně ovlivňují tvorbu některých orgánů (a to zejména srdce a mozku).

Zvýšený počet monocyty

Zvýšený počet monocytů, tzv. monocytóza, nastává jako reakce při chronických infektech, u autoimunitních poruch, krevních poruch a rakoviny. Zvýšená hladina monocytů se objevuje zejména u infekční mononukleózy, leukémie, lupusu, syfylis, TBC, endokarditidy, malárie, lymfomu, rakoviny prsu, rakoviny vaječníků, Crohnovy choroby, revmatoidní artritidy, infarktu myokardu a nemocnění kostní dřeně. Zvýšená hladina monocytů je taková, která překročí počet 1000 na mikro litr.

Chronické zvýšení monocytů

Chronické zvýšení monocytů je spojeno s horečkou únavou, úbytkem hmotnosti a nakonec se stav může proměnit do akutní nebo chronické podoby monocytární leukémie.

Nízká hladina monocytů

Nízkou hladinou monocytů je míněn počet pod 200 monocytů v mikro litru. K tomuto stavu dochází díky kortikosteroidům, aplastické anémii, ale i kvůli leukémii a plazii kostní dřeně. Objevit se mohou i jako následek chemoterapie, u infekčních onemocnění kůže, papillomaviru. U nízkého množství monocytů bývá obvykle snížena hladina bílých krvinek celkově.

Diagnostika

Diagnostika je jednoduchá. Na odhalení stavu monocytů vystačí odběr žilní krve. Vyšetření je označováno za krevní obraz + differenciál. Léčba zvýšeného i sníženého stavu závisí na příčině.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here