Domů Nemoci Ostatní Monoklonální gamapatie

Monoklonální gamapatie

Monoklonální gamapatie, zkráceně MGUS, je stav, při němž se v krvi nachází abnormální bílkovina (paraprotein). Tento protein je produkován plazmatickými buňkami v kostní dřeni a obvykle nečiní žádné problémy, ale v průběhu let může vyvolat některá onemocnění, včetně rakoviny krve. Je proto důležité mít monoklonální gamapatii pod kontrolou.
Termín MGUS označuje přítomnost monoklonálního imunoglobulinu, jenž je označován i jako M-protein. Monoklonální pak znamená to, že se jedná o identické kopie sebe. Monoklonální gamapatie je také označována i jako benigní onemocnění krve, jež se však může vyvinout v myelom. Riziko, že tuto bílkovinu najdete v krvi se zvyšuje s věkem. V 50 letech ji má 3% lidí. Nejvyšší výskyt je u lidí nad 85 let. Proč monoklonální gamapatie vzniká, doposud nikdo neví.

Monoklonální gamapatie a jiné choroby

Kromě myelomu se gamapatie může objevit i před rozvojem jiných chorob, jako AIDS, chronická lymfocytární leukémie, Non-Hodgkinův lymfom, žloutenka typu C, lupus a jiné onemocnění pojivové tkáně, Tempiho syndromu, u Guillain-Barré syndromu, Waldenström makroglobunémii a při imunosupresi po transplantaci orgánů.

Projevy monoklonální gamapathie

Příznaky se obvykle u tohoto stavu neobjevují, někteří lidé sice mohou zaznamenat vyrážku, mravenčení anebo necitlivost. Stav je proto obvykle odhalen náhodně. Projevy však jsou. V krvi najdete vysokou hladinu bílkovin a v kostech pak méně než 10% plazmatických buněk.

V čem je problém monoklonální gamapatie

M-protein není obvykle škodlivý, ale v případě, že se v těle člověka příliš nahromadí, vytlačují zdravé buňky v kostní dřeni a mohou tak poškodit i další tkáně v těle. Proč k tomu však dochází, není doposud známo. Odborníci předpokládají, že za tento stav může nejspíš genetika, životní prostředí a životní styl daného člověka.

Diagnostika

Diagnóza se stanoví obvykle náhodně při odběru krve, když najdete v krvi zvýšenou bílkovinu. Onemocnění pak potvrzuje speciální test krevního séra známého jako elektroforéza. Pro stanovení diagnózy je zapotřebí udělat odběry opakovaně po 3 měsících a následně po 6 měsících. K dalším testům pro potvrzení diagnózy patří i testy moče, CT a MRI kostí. V nejkrajnějším případě (kdy hrozí vznik vážnějšího onemocnění) může lékař žádat i vyšetření kostní dřeně.

Léčba

Monoklonální gamapatie nevyžaduje žádnou léčbu, ale nutný je pravidelný monitoring. Kontroly se provádí obvykle jednou za 3 měsíce. Pakliže je gamapathie stabilní, stačí pak jeho kontrola jednou za rok.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here