Domů Nemoci Vnitřní orgány Infekční mononukleóza: příznaky, dieta a její léčba

Infekční mononukleóza: příznaky, dieta a její léčba

MononukleózaInfekční mononukleóza, lidově nazývaná polibková nemoc, je onemocnění způsobené viry. Označení „polibková nemoc“ je opravdu na místě, protože vir mononukleózy se vylučuje slinami, které si nejčastěji předáváme právě při této činnosti. Jediný polibek tak pro nás může být slast, ale i strast v podobě této nemoci. Mononukleóza postihuje především děti a mladistvé a vyžaduje velmi přísnou léčbu v podobě diety po dobu několika měsíců. Zejména tím je tato nemoc pro své nositele nepříjemná.

Co je a jak vzniká mononukleóza?

Infekční mononukleóza je nakažlivé virové onemocnění postihující vnitřní žlázy jako jsou slezina, játra a hrtanové a týlní uzliny. Původcem onemocnění je vir Epstein-Barrové (EB vir) patřící do skupiny herpetických virů, který se v lidském organismu běžně vyskytuje. Samotný vir je v těle „usídlen“ a čeká na vhodnou příležitost pro propuknutí. Tou je oslabený imunitní systém, stresová zátěž či nervové vyčerpání. Proto i když sami na sobě nepozorujeme příznaky onemocnění mononukleózou, můžeme vir aktivovat u svého partnera, u kterého se již onemocnění projeví. Mononukleózou onemocní nejčastěji děti a mladiství, v dospělém věku je průběh nemoci těžší. Nemoc se, jak již bylo řečeno, přenáší slinami a druhotně také rukama a předměty, které jsou čerstvě potřísněny slinným sekretem (např. hračky). Od infekce EB virem do propuknutí prvních příznaků uběhne asi 4-6 týdnů.

Příznaky onemocnění

Vůbec prvním příznakem nakažení mononukleózou je únava organismu, která se objevuje ještě několik dnů i týdnů před ostatními projevy. Únava tohoto typu je však mnohem větší než při chřipce a nemocný často není ani schopen vstát z postele. Zároveň se přidružují vysoké teploty a horečky okolo 39°C, běžné bolesti v krku, zánět nosohltanu a pravidelné zvětšení lymfatických uzlin nejčastěji na krku a v oblasti pod čelistí. V průběhu nemoci může dojít i ke zvětšení jater a sleziny, které jsou v takovém případě hmatatelné a někdy i bolestivé pod žeberními oblouky. Nemoc může proběhnout i bez jakýchkoli klinických příznaků, tehdy lze nemoc diagnostikovat pouze z krevních testů. Kvůli ne příliš charakteristickým symptomům můžeme mononukleózu zaměnit za jiná onemocnění, jako je infekční žloutenka typu B, streptokoková angína, rubeola či cytomegalová infekce.

Diagnostika a léčba, prevence mononukleózy

Mononukleózu lze diagnostikovat z krevních a jaterních testů, které lékař při podezření na nemoc vyhotoví. V krvi se jednak množí bílé krvinky atypického tvaru, jednak jsou v ní přítomny specifické protilátky proti EB viru. Podle jejich hladiny lze určit, v jaké fázi se onemocnění momentálně nachází. Léčba zpravidla nevyžaduje hospitalizaci pacienta. Je založena na podávání antipyretik (ke snížení horečky), antibiotik (k léčbě zánětu v krku) a na domácí léčbě, kdy pacient dodržuje klid a dietní režim, který určí lékař podle stupně postižení jater. I poté, co se krevní a jaterní testy normalizují (cca po 3 měsících), je nutné dodržovat fyzický klid a nenamáhat se. Při nedodržení tohoto postupu nebo neléčení mononukleózy se vystavujeme riziku komplikací, jako je zápal plic, zánět srdečního svalu, trvalé oslabení imunity či hepatitida (žloutenka). Správná léčba mononukleózy trvá 6 i více měsíců. Preventivě může pomoci snaha vyvarovat se styku s nemocným, ale důležité je uvědomit si, že virus mononukleózy má v sobě většina z nás a jeho propuknutí lze jen těžko ovlivnit. Vakcinace proti infekční mononukleóze nebyla bohužel zatím vyvinuta.

Při mononukleóze se doporučuje dodržovat následující dietní režim:

  • volíme lehkou a zdravou dietní stravu
  • jídla vaříme na vodě, nesolíme je ani jinak nekořeníme (případně lehce bylinkami)
  • nekonzumujeme tučná jídla a potraviny (smažené, sladkosti, čokoládu, uzeniny, kávu)
  • vyvarujeme se konzumaci alkoholu (silně zatěžuje játra)
  • nejíme potraviny plné konzervačních látek (tzv. „éček“)
  • dodržujeme pitný režim (alespoň 2 litry tekutin denně), vhodné jsou např. čerstvé ředěné ovocné šťávy s vitamíny
  • z masa upřednostníme kuřecí, králičí a ryby

Seznam všeho toho, co smíte a co ne, vám pravděpodobně sdělí váš ošetřující lékař. Při mononukleóze se v žádném případě nenechte zlákat ke sportování, klid je pro regeneraci postižených jater a sleziny extrémně důležitý. K zotavení z nemoci vám může pomoct i jaterní čaj, vitamin C a B (pro posílení imunity) a využít můžete i ověřených léčivek jako je česnek, echinacea (třepatka nachová), smetánka lékařská a ostropestřec mariánský.

2 KOMENTÁŘE

  1. Určitě je důležité změnit trošku způsob života….já jsem prodělala mononukleózu, vyřadila jsem téměř všechno smažené a tučné, místo tvrdého pití ve společnosti piju víno.

  2. Dobrý den. Mám 6 ti letého syna, kterému je prokázána infekční mononukleóza. Čím můžeme sladit čaje (medem, ovocnou šťávou). Jaký dodržovat jídenlíček. Děkuji Veronika

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here