Domů Nemoci Infekce Moraxella catarrhalis

Moraxella catarrhalis

Moraxella catarrhalis, čili Neisseria catarrhalis nebo také Branhamella catarrhalis je gramnegativní diplokok. Je součástí běžné fyziologické flóry dýchacích cest (tedy na sliznici nasofaryngu, ve spojivkovém vaku), jenž je však schopna za určitých okolností vyvolat zánět horních a dolních cest dýchacích. Jde o třetí nejčastější patogen v dýchacích cestách po Streptokoku pneumoniae a Haemophilu influenzae. 

Moraxella catarrhalis způsobuje

Bakterie způsobuje záněty horních cest dýchacích u dětí, tedy především zánět středouší, laryngitidu, zánět průdušnice nebo vedlejších nosních dutin. U dospělých pak způsobuje zápaly plic a také i onemocnění centrálního nervového systému a kloubů.  Může být ale také viníkem sepse, zánětu perikardu, osteomyelitidy, meningitidy, septické artritidy, zánětu močových cest. Opakované infekce touto bakterií mohou způsobit nejen vznik astma bronchiale, ale i autoimunitních chorob. Zdraví dospělí s ní onemocní jen málokdy. Nebezpečná je zvláště pro kuřáky s chronickou obstrukční plicní nemocí.

O Moraxelle

Moraxella je pojmenována po Viktorovi Moraxovi, švýcarském očním lékaři, který jako první blíže popsal tuto bakterii. Název je spojen s řeckým slovem catarrhalis, tedy stékat. Spojena je tedy s nachlazením. 

Jak se Moraxelly catarrhalis zbavíte? 

Infekce způsobené touto bakterií dobře reagují na antibiotika. Téměř všechny její kmeny produkují enzym zvaný beta-laktamáza, díky němuž jsou odolné na některá běžná antibiotika penicilínové řady. Běžně se používají na vyléčení Augmentin, Bactrim, Suprax i Zithromax. Dospělí pak mohou používat tetracyklinová a fluorochinolonová antibiotika. 

Prevence

Snaha předejít infekci vědce podněcuje k tomu, aby vyvinuli na tuto bakterii vakcínu. Zatím však neexistuje a jedinou prevencí je udržovat se v kondici, zdravě jíst a cvičit. 

Jak se infekce Moraxellou projevuje? 

K nejčastějším projevům Moraxelly je zánět středního ucha. Je také i hlavní příčinou zánětu středního ucha u dětí. Akutní zánět středního ucha způsobený touto bakterií je mírnější než ten způsobený Streptokokem pneumoniae. Typické pro něj je i menší teplota a také i menší pravděpodobnost výskytu červené vyduté tympanické membrány. U opakovaného zánětu v průběhu roku se objevuje výpotek. Následné opakování může vést až ke ztrátě sluchu a k opoždění vývoje řeči. 

Diagnostika

Pro diagnostiku je vhodné provedení krevních odběrů. Vedle vyšetření krevního obrazu jde o hemokultury. Potom je dobré provést mikrobiologické vyšetření sputa, výtěr z krku, ucha a podobně. S diagnózou může pomoci i CT nebo rtg. vyšetření vedlejších nosních dutin. Pomoci může i lumbální punkce. 

Mikrobiologie

Kolonie agaru mají značku hokejového puku. Po 48 hodinách dochází k jejich výraznému nárůstu a získávají růžovou barvu. 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here