Domů Nemoci Příznaky Motání hlavy

Motání hlavy

Motání hlavy je typickým příznakem obtíží v oblasti ústrojí rovnováhy a pohybu nebo mozku. Může být vyvoláno celou řadou příčin s různou mírou závažnosti. Mezi časté příčiny patří odchylky krevního tlaku od normálu, požití alkoholických nápojů nebo nedostatek tekutin, chudokrevnost, nevolnost v těhotenství a migréna. V některých případech se však jedná o příznak závažného onemocnění.

Nízký nebo vysoký krevní tlak

Motání hlavy je typickým neduhem, který trápí pacienty s nízkým krevním tlakem, a to zejména v ranních

Motání hlavy
Motání hlavy

hodinách, nebo při dlouhém stání. Nízký tlak (hypotenze) je diagnostikován v případě, že hodnota systolického tlaku (hodnota tlaku krve v tepnách při srdečním stahu) klesne pod hodnotu 100 torrů (mmHg). Mezi další příznaky hypotenze patří závratě, pocity nevolnosti, chladné končetiny, bolesti hlavy, problémy se soustředěním,  hučení v uších a mžitky před očima. Pacient s nízkým tlakem může upadnout do mdlob. Pokud pociťuje motání hlavy nebo závratě, měl by se co nejrychleji posadit. Motání hlavy však může způsobit také vysoký tlak (hypertenze). V tomto případě patří mezi doprovodné příznaky bolesti hlavy, problémy s dušností, bolest na hrudi, krvácení z nosu a poruchy zraku.

Alkohol, léky, dehydratace

Další skupinu velmi častých příčin tvoří požití alkoholu (v tomto případě je motání hlavy způsobeno účinky na mozek, a zároveň na centrum pohybu a rovnováhy – mozeček), užití některých léků, zejména antidepresiv nebo diuretik (v tomto případě je motání hlavy uvedeno v příbalovém letáku mezi možnými vedlejšími účinky, případně je zde uvedeno, že by pacient neměl v době užívání léku řídit motorová vozidla a ovládat stroje) a dehydratace (akutní nedostatek tekutin v organismu). Motání hlavy u zdravého člověka může mít také mechanickou příčinu, například pozorování řetízkového kolotoče nebo jiné pouťové atrakce, nebo úraz hlavy (otřes mozku). U citlivých jedinců může být motání hlavy vyvoláno i klimatickými změnami.

Anémie

Další možnou příčinou je anémie neboli chudokrevnost, zapříčiněná nedostatkem červených krvinek, což vede ke zhoršenému zásobení mozku kyslíkem. V tomto případě je motání hlavy spojeno se zvýšenou únavou, dušností, zimomřivostí a zhoršenou kvalitou vlasů a nehtů. Anémie může mít několik různých příčin, nedostatkem důležitých živin počínaje (zejména železa a kyseliny listové) a závažnými onemocněními, jako je revmatická horečka nebo rakovina, konče. Anémie způsobená nedostatkem živin je typickým těhotenským neduhem.

Migréna a Menierova choroba

V případě migrény, záchvatovitého onemocnění, se může motání hlavy objevit jako první příznak společně s poruchami vidění (předzvěst neboli aura). Poté se dostaví urputné bolesti hlavy, nevolnost, zvracení, zimnice a přecitlivělost na světlo. Migrénu může vyvolat mnoho spouštěčů, například káva, čaj nebo některé potraviny (například plísňové sýry), ale také emociální rozrušení nebo potlačované pocity hněvu, nenávisti nebo strachu.

Jiným záchvatovitým onemocněním je Menierova choroba, onemocnění vnitřního ucha, kdy pacienty obtěžují závraťovité stavy, kdy si jim motá hlava natolik, že nemohou ani stát. Mezi další příznaky patří nedoslýchavost a ušní šelesty. V akutní fázi nemoci je nutná hospitalizace.

Další možné příčiny

Možnými příčinami motání hlavy jsou také uskřinutí nervu, problémy s páteří, nadměrný emociální stres, některá psychická onemocnění, otravy (houbami nebo jedovatými plyny), cévní příčiny, srdeční selhání, onemocnění očí (například zelený zákal), selhání čisticích orgánů (jater nebo ledvin) nebo arteroskleróza mozkových tepen. Motání hlavy může být příznakem počínajícího onemocnění (i běžné chřipky), tak i onkologických onemocnění, například nádoru na mozku.

Pokud pacienta obtěžuje motání hlavy, závratě a pocity slabosti, měl by navštívit lékaře za účelem provedení potřebných vyšetření, nalezení příčiny a jejího odstranění nebo léčby.

Foto: Freeimages.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here