Domů Nemoci Dětské nemoci Musí nástup do školky znamenat častější nemocnost dítěte?

Musí nástup do školky znamenat častější nemocnost dítěte?

Pokud vaše dítě začalo navštěvovat mateřskou školu, také asi řešíte jeho čím dál častější nemocnost. Rýma, kašel, zánět středního ucha, zánět průdušek – to jsou nejčastější nemoci, které našeho malého školáčka trápí. Nezřídka se stává, že dítě do nástupu do školky téměř nemarodilo, ale po té, co začalo navštěvovat předškolní zařízení, je více doma než tam.

Čím to je? Ve školce se dítě setká se spoustou virů a bakterií proti kterým zatím nemá protilátky. Navíc nástup do školky pro dítě představuje velikou psychickou i fyzickou zátěž, což také oslabuje jeho imunitní systém.

A jak můžeme dítěti pomoci? Bohužel před viry a bakteriemi jej neubráníme a i kdyby do školky nechodilo, setká se s nimi později ve škole, kde je častá nemocnost mnohem horší. Musíme si uvědomit, že na viry, se kterými se dítě setká, si organismus utvoří protilátky a tak se vlastně zlepšuje jeho obranyschopnost. Myslete také na správnou životosprávu dítěte – zdravá strava bohatá na vitamíny a minerály, dostatek spánku i pohybu na čerstvém vzduchu. Pokud není dítě doléčené, neposílejte jej zpátky do školky. Nejenže může nakazit ostatní děti, od kterých může posléze nemoc znovu chytit, ale také ho vystavujete nebezpečí, že chytí nějakou horší nemoc. Obyčejná viróza dost oslabí obranyschopnost dítěte a je jenom otázkou času, kdy dítě onemocní zase znovu. Takovýto kolotoč dítěti neprospívá a je tedy určitě lepší nechat dítě doma pořádně doléčit, než po týdnu ve školce marodit znovu.

Nejčastější dětské nemoci

Chřipka

Příznaky: dítě má horečku, dráždivý kašel, bolí ho klouby a je celkově velmi zesláblé.

Léčba: léky na snížení horečky a proti bolesti, kapky na kašel a na uvolnění oteklých sliznic. Je nutné podávat dítěti dostatek tekutin, vitamínů a dopřát dítěti co nejdelší klid na lůžku. Po vyléčení je dobré nechat dítě ještě dva týdny doma, neboť je oslabené a mohli by chytit další nemoc.

Angína

Příznaky: začátek onemocnění se projevuje únavou a bolestí břicha. Potom se přidá zvracení, bolest v krku a teplota. Mandle jsou zvětšené a zarudlé s bílými čepy nebo povlaky.

Léčba: je nutné nasadit antibiotika, léky na snížení horečky a proti bolesti. Lepší je dítěti podávat kašovitou stravu a zajistit, aby hodně pilo. Do 3 dnů by měla teplota klesnout a bolest v krku ustoupit. Po angíně nechte dítě mimo kolektiv 2 týdny doma.

Zánět středního ucha

Příznaky: dítě může, ale nemusí, mít horečku, je neklidné, chytá se za ouško a pláče – cítí v uchu silnou bolest.

Léčba: je nutné navštívit lékaře se specializací ORL, který rozhodne o léčbě. Většinou nasadí antibiotika, doporučí klid na lůžku a léky proti bolesti a na snížení horečky.

Zánět průdušek

Příznaky: rýma, kašel, horečka, dítě je unavené a nemá chuť k jídlu. V noci je mu ještě hůř než ve dne. Zánět průdušek často přichází po rýmě, zánětu nosohltanu, chřipce, apod.

Léčba: nutné jsou kapičky určené k tomu, aby kašel zvlhl a hleny se podařilo vykašlat. Většinou je nutné nasadit i antibiotika. Zajistěte, aby dítě hodně pilo a zvlhčujte vzduch v bytě.

Spála

Příznaky: teplota, zimnice, zarudlý krk, bolesti hlavy a povleklý jazyk. Do 2. dne se objeví jasně červená vyrážka na obličeji (kromě okolí úst) a v oblasti třísel. Do třetího dne se objeví drobná vyrážka připomínající „husí kůži“, která se rozšíří po celém těle. Do šestého dne vyrážka bledne a kůže i jazyk se začínají loupat.

Léčba: antibiotika a alespoň 6 dnů klid na lůžku. K jídlu asi nebude mít dítě chuť, ale rozhodně musí pít. Je nutná minimálně třítýdenní rekonvalescence mimo kolektiv.

Pátá nemoc

Příznaky: vyrážka na tvářích, která má tvar motýla. Kůže kolem pusy je bledá. Po 2 až 4 dnech vyrážka vybledne a po týdnu zmizí. Někdy má dítě rýmu nebo lehkou angínu.

Léčba: klid na lůžku, dostatek tekutin, léky na snížení teploty. Je důležité, aby dítě nepřišlo do kontaktu s těhotnou ženou, tato nemoc je nebezpečná pro ještě nenarozené miminko.

Zápal plic

Příznaky: stále se zhoršující záchvatovitý a dráždivý kašel, horečka, dítě je celkově schvácené a může je bolet i bříško.

Léčba: neotálejte s návštěvou lékaře, který posoudí závažnost zdravotního stavu dítěte. Nutná jsou antibiotika, klid na lůžku, dostatek tekutin a kapičky usnadňující vykašlávání hlenů. Nemoc trvá dva týdny a potom je nutná alespoň třítýdenní rekonvalescence.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here