Domů Nemoci Kosti a svaly Myalgie: příznaky, léčba

Myalgie: příznaky, léčba

Trápí vás myalgie? Bolesti svalů jsou velmi nepříjemné a jsou příznakem celé řady nemocí. Někdy jsou předzvěstí infekcí a jednou pominou, jindy však člověka doprovází po celý život. Takové bolesti jsou pak velmi nepříjemné a významně snižují kvalitu života. Víte, kde se takovéto bolesti berou a co s nimi?

Co jsou myalgie

Myalgie je odborným název pro svalové bolesti. Nejde o samotnou nemoc, ale o příznak mnoha onemocnění. Myalgie se velmi často objevují při různých infekcích. Typická je třeba při nachlazení nebo infekci, kterou způsobily adenoviry, pravá chřipka, Coxsackie viry, po infikování klíštětem, při malárii, leptospiróze, středomořské horečce, tetanu nebo také při akutní HIV onemocnění. Bolest svalů se může objevit i po nemoci. Kromě toho je bolest rovněž i charakteristickým projevem vaskulitidy nebo revmatických onemocnění, což jsou autouimunitní choroby. Víte, že existuje dokonce i jedna autoimunitní choroba, která je na myalgii založena? Říká se jí fibromyalgie a náleží do skupiny revmatických onemocnění. Myalgie jsou zcela dominantním příznakem i u únavového syndromu, který rovněž také spadá do revmatických a atoimunitních chorob. Těžké stavy této nemoci doprovází i velké bolesti svalů. Někdy za bolest svalů může mnohem banálnější důvod, jako přepracování, přetažení, přetížení anebo se může jednat také i o trauma po úderu. Jindy však myalgie doprovází onemocnění jako hypotyreóza, osteomalacie, měknutí kostí, hepatitida C, dětská obrna nebo lupus erythematodes. Vedle těchto nemocí svaly bolí také lidi s rabdomyolýzou, závislých na drogách, se zděděnou genetickou svalovou poruchou.

Projevy myalgie

Myalgii charakterizuje bolest. Ta nejčastěji postihuje krk, končetiny, oblast podél páteře, kyčlí, kloubů, ramen a trupu. Nohy i stehna pak často trápí svalové křeče. K dalším příznakům tohoto onemocnění patří  otok, modřiny, ztuhlost, atrofie svalů a zvýšená teplota.

Typizace bolesti u myalgie

Bolest svalů někdy zažil jistě každý. Tato bolest může být mírná až nesnesitelná. Lehká myalgie se vyznačuje ztuhlostí při pohybu, mírnou bolestí, přičemž její délka trvá maximálně několik dnů. Střední myalgie se vyznačuje poměrně mírnou bolestí, sval je ale napnutý a bolest přetrvává týden až tři týdny. Silná myailgie je již poměrně úporná, sval při ní je velmi postižen, hrozí zde dokonce i vnitřní krvácení, ve svalu probíhá velký zánět a stav se proto neobejde bez lékařské pohotovosti.

Diagnostika

Základem stanovení diagnózy je vytvoření anamnézy, vyšetření těla, provedení krevních odběrů,  a dále pak biopsie svalů, MRI nebo EMG.

Léčba myalegie

Léčba myalgie se odvíjí od stanovené diagnózy. Každá příčina má své řešení. Tak třeba bolest svalů z přetížení se léčí především klidem. Na takové mírné a nezávažné bolesti můžete užít např. ibuprofen, termofor, arnikovou mast, zvýšenou polohu, stažení, ledování a následně pak rehabilitaci. Lékař vám ještě může předepsat glukokortikoidy nebo myorelaxancia. Proti myalgiím podpůrně působí rovněž zelený čaj, zázvor, Šťáva z červené řepy a arginin.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here