Domů Nemoci Léky Mydocalm

Mydocalm

Mydocalm patří centrálnímu myorelaxanciu starší generace. Vedle označení Mydocalm se lék prodává i jako Biocalm, Muscodol, Mydeton, Mydoflex, Myolax, Myoxan, Tolperisol nebo také Viveo.

Indikace, proč je předepisován

Mydocalm snižuje bolest, která vznikla zvýšeným napětím kosterního svalstva a kontraktury (zkrácené svaly a šlachy). Užívá se především na neurologické choroby křížového příčně patologického svalu, poškození pyramidového traktu, roztroušenou sklerózu, myelopatii, encefalomyelitidy, spastickou paralýzu a encefalopatii projevující se svalovou dystonií. Kromě těchto diagnóz Mydocalm lékař může předepsat Mydocalm rovněž u spondylózy, spondylarthosis, artrózy velkých kloubů, Raynaudova syndromu, aterosklerózy končetin, cervikálních a lumbálních syndromů a obliterální tromboangitidy. Jde také o podpůrný medikament u revmatického onemocnění.

Riziko nežádoucích účinků

Nežádoucí účinky u užívání Mydocalmu nejsou časté, vyskytují se pouze u 1% pacientů. Když už se objeví, jde ponejvíce o svalovou slabost, bolest hlavy, arteriální hypotenzi, nevolnost, zvracení, bolest břicha, dyspepsii, sucho v ústech anebo těžké alergické reakce. I ty se však objevují pouze u minimálního procenta pacientů. Alergickou reakcí je míněna vyrážka, kopřivka, otok nebo anafylaktický šok.

Jak funguje Mydocalm

Mydocalm se do těla vstřebává ze střeva. Krvi se lék nachází po dobu 1,5 hodiny. Metabolizuje v játrech a ledvinách, a to ve fázi po dvou hodinách a následně pak po dalších 12 hodinách. Mydocalm je centrálně působící svalové relaxans, které působí působí na retikulární formace v mozkovém kmenu. Blokuje tam napěťově řízené sodíkové a vápníkové kanály.

K centrálním myorelaxanciím patří také i Diazepam, Guaifenesin, Chlorzoxazon, Karisoprodol, Mefenoxalon, Orfenadrin, Tetrazepam, Tizanidin a Thiokolchikosid.

Mydocalm v kombinaci s Lidokainem působí anesteticky a vazodilatačně. Setkat se s ním proto můžete i u operací.

Pozor na interakce, tedy na reakce vzniklé užíváním s dalšími léky

Dříve než začnete užívat lék Mydocalm, informujte svého lékaře o užívání dalších léků, zejména pokud jde o nesteroidní antirevmatika, další myorelaxancia nebo drogy. Pozor dávejte i tehdy, jestliže vás trápí myasthenia gravis, jste těhotná anebo kojíte. Pozor si dejte na správné dávkování, abyste se nepředávkovali. Pozor, podle celosvětového zjištění jej velmi rádi užívají sebevrazi a zdá se, že velmi efektivně.

Jak se užívá?

Nejčastěji se užívá ve formě tablet. 50 mg u dětí 3x denně. Dospělým jsou indikovány tablety o 150mg 3x denně. Maximální denní dávka Mydocalmu je pak 600 mg/24 hodin. Vedle tablet se pak může aplikovat i injekčně do svalu anebo do žíly.
I když jej ze zvyku mnoho obvodních lékařů stále předpisují, neurologové to nevidí příliš rádi, může to totiž udělat víc škod než užitku. Svaly příliš povolí a ochabnou a rehabilitace je pak mnohem náročnější. Také existují již účinnější a mnohem šetrnější léky bez tak rozsáhlého výčtu vedlejších účinků.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here