Domů Nemoci Kosti a svaly Myositis

Myositis

Myositis je odborné označení pro zánětlivé onemocnění svalů a jde o zánětlivou myopatii. Vznikají idiopaticky (to nejčastěji) nebo také infekčně přímým napadením svalu. Zánětlivé změny mohou doprovázet i systémová onemocnění (jako třeba vaskulitidy). Idiopatické myositis se vyznačují svým chronickým průběhem a autoimunitním základem. Pro diagnostiku nemoci je důležitá histologie biopsie.

Jak se projevuje

Jde o skupinu vzácných onemocnění, jejichž příznaky jsou slabé a bolestivé svaly. Stav se časem postupně zhoršuje. Spojeno to je i se zakopáváním, padáním a únavou po chůzi nebo stání. Pokud vás trápí podobné příznaky, neměli byste otálet a měli byste navštívit lékaře. V případě idiopatické myositis jde o autoimunitní problém, kdy vlastní imunita mylně útočí na svou vlastní zdravou tkáň. 

Idiopatická myositis

Jde o neinfekční myosity, které je možno rozdělit do třech dalších skupin. Nemoc se objevuje okolo čtyřicátého roku a jejich incidence stoupá věkem. 

Polymyositida

Nemoc postihuje mnoho různých svalů. Začíná ve svalech nejblíže k trupu těla, odkud se rozšiřuje. Hlavně však jsou postižena ramena, boky a svaly stehen. Trápí více žen a objevuje se mezi třicátým a šedesátým rokem života. Hlavním projevem je slabost proximálních svalových skupin. Histologie odhalí dominantní CD8+ lymfocytární infiltrát invadující i intaktní svalová vlákna. Každý případ je jedinečný a mnohdy je spojen s dalšími autoimunitními chorobami. Stav se projevuje: svalovou slabostí, bolestí svalů, potížemi s polykáním, zakopáváním, pády, potížemi se zvednutím se ze sedu, pro nemocné může být obtížné zvednout hlavu, zvedat předměty, rozčesávat si vlasy, jít po schodech vzhůru, únavou, chronickým suchým kašlem, potížemi s dýcháním, zhrubnutím kůže na rukách, horečkou, zhubnutím a chrapotem. Stav může být tak vážný, že pro ně může být problém vzít šálek čaje. Jde o proměnlivý stav. Měnit se může po týdnech, měsících a má tendenci se stále zhoršovat.

Dermatomyositis

je hodně podobná polymyositidě, ale má již i kožní změny, které jsou zřetelné hlavně u malých kloubů a nehtů. Objevují se i atrofie s CD4+ infiltráty. I zde je postiženo několik svalů a objevuje se u něj i vyrážka. Objevuje se u žen, ale také i u dětí. Výrazným projevem je červená, fialová nebo tmavá vyrážka na obličeji, na víčkách, nosu, tvářích, kloubech rukou, ale objevit se může i na zádech, hrudníku, loktech a kolenou. Vyrážka je svědivá nebo bolestivá a pod kůží jsou hmatatelné tvrdé hrudky tkáně. 

Diagnostika

Krevní testy na hladinu enzymů, které jsou zvýšené, stejně jako protilátky v krvi. Důležitá je i biopsie tkáně nebo kůže. Kontrolují se i otoky, poškození a další změny. MRI a také i EMG. 

Léčba

Základem léčby je cvičení a fyzioterapie. Pomáhá snížit otok, dodá energii, podporuje obnovu svalové síly. Důležité to je hlavně u inkluzní tělové myozity, která nemůže být léčena léky. Při cvičení je nutné být opatrní, může dojít ke vzplanutí, silné bolesti svalů i slabosti a pak je nutný klid. Dále se stav řeší kortikosteroidy, ty dokáží zmírnit bolest, rychle redukují otoky a mírní bolesti svalů. Mohou být podávány ve formě tablet i injekcí přímo do žíly nebo infuzí. Obvykle se začne vysokou dávkou, která se postupně snižuje. 

Negativem užívání kortikoidů je přibývání na váze, vysoký krevní tlak, cukrovka, osteoporóza a katarakta. Pomáhají i antirevmatika a léky potlačující imunitní systém a otoky. Vhodná je i imunoglobulinová terapie a biologická terapie.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here