Domů Zdravý životní styl Zdravá výživa Výživa dítěte: Mýty

Výživa dítěte: Mýty

Každá maminka, které není lhostejné zdraví a vývoj jejího dítěte, se dříve nebo později začne zabývat otázkou vhodné výživy pro dítě. Ale kde najít správné informace, když i názory lékařů se mnohdy liší?

V čem se odborníci víceméně shodují, je otázka kojení. Pokud je to možné, kojit dítě do jeho 6. měsíce. Pak v kojení samozřejmě pokračovat, ale v této době je také nutné zavádět první příkrmy (jako první přicházejí na řadu příkrmy zeleninové), protože samotné mateřské mléko již nestačí pokrývat nároky rychle rostoucího dítěte. Pokud z jakéhokoliv důvodu nemůže být dítě kojeno a je krmeno umělou výživou, začínají se příkrmy zavádět již po ukončeném 4. měsíci věku děťátka.

Mýtus první – dítě nesmí jíst žádné sladkosti

Jste pyšná na to, že vaše dvouleté dítě ještě neochutnalo žádnou sladkost kromě sladkého ovoce? Proto vás asi překvapí, že toto striktní odmítání sladkostí není pro dítě moc dobré. Je to proto, že i pokud se budete snažit hlídat dítě sebevíc, nikdy nezabráníte tomu, aby nějakou sladkost ochutnalo. A i tady platí rčení, že zakázané ovoce nejvíc chutná. Dítě si dosud neznámou chuť velice oblíbí a bude se dožadovat dalšího ochutnání. Daleko rozumnější je naučit dítě se slakostmi zacházet. Dítě se například musí naučit, že nemusí sníst celý sáček s bonbóny najednou, ale že mu může dobrůtka vydržet třeba celý týden. Jedině tímto přístupem si dítě i do budoucna utvoří ke sladkostem přijatelný vztah.

Mýtus druhý – pro děti jedině bio potraviny

Zatím nebylo žádnou studíí prokázáno, že jsou bio potraviny zdravější než „normální“ potraviny. V určitých případech může bio výrobek naopak dítěti uškodit – je to například pití čerstvě nadojeného kravského mléka, které je určeno telátku a ne děťátku.

Mýtus třetí – jen pravé máslo je pro dítě nejlepší

Tuto teorii prosazují hlavně babičky, které jsou přesvědčené, že rostlinné tuky jsou jen umělou náhražkou. Opak je ovšem pravdou – rostlinné tuky by měly v dětském jídelníčku představovat dvě třetiny celkové spotřeby tuků. Zbývající třetina připadá na tuky živočišné, včetně těch obsažených v mase, uzeninách, mléce a mléčných výrobcích, vejcích. Na klasické máslo tedy v dětském jídelníčku ani nezbývá prostor.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here