Domů Nemoci Ostatní Nachlazení po operaci

Nachlazení po operaci

Jednou z velmi častých a nepříjemných komplikací po operaci je nachlazení. Vzhledem k tomu, že je člověk po zákroku, je i oslaben a tudíž je k tomu i více náchylný. Stát se to může přes veškerou snahu tomu předejít a i když je vše před operací dobře naplánované. Nachlazení po operaci je prostě běžnou komplikací, s níž je nutno počítat, zvlášť v chladném období.
Nejrizikovější je v těchto případech chřipkové období a situace, kdy není možno provést operaci plánovaně, tedy i s důkladnou předoperační přípravou.

Nachlazení po operaci – důvody

Důvodů, proč se nemocný může snadno po operaci nachladit, je mnoho. Jedním z důvodů, proč existuje zvýšené riziko vzniku nachlazení po operaci je skutečnost, že anestézie zpomaluje normální dýchání, potlačuje nutkání ke kašli a pokud se operuje v oblasti břicha nebo hrudníku, je pak následně hluboké dýchání více bolavé a tak se lidé zcela přirozeně v prodýchávání šetří. Jenže pak se v plicích hromadí hlen, což je ideální prostředí pro množení baktérií. To pak může mít za příčinu vzniku infekce. Vůbec nejvíce se nachlazení objevuje do týdne až tři týdny po operaci.

Projevy nachlazení

K typickým projevům nachlazení patří horečka. Pamatujte si, že horečka pohybující se nad hranicí 38,5 by měla být projednána lékařem. Pokud se teplota objeví několik dní po operaci, je zde vždy předpoklad, že se může jednat o infekci. Objevit se může rýma, kašel, špatné polykání. Typickým projevem je rovněž i ospalost a únava, jež sice může být i projevem stavu po operaci, ale v umocněné míře se pak objeví i u nachlazení. Stejně je to i se zimnicí. Ta sice může souviset se ztrátou krve při operaci, ale rovněž i u nachlazení.

Pro kvalitní rekonvalescenci po operaci a předejití komplikací, potřebujete dobrou přípravu

V případě chcete přečkat pooperační období v klidu, důkladně se na operaci připravte. Možná vás to překvapí, ale důležitou součástí přípravy je kvalitní výživa. A  nutno říct, že jak před operací, tak i po operaci. Strava by proto měla být pestrá, vyvážená s dostatkem plnohodnotných živočišných bílkovin, tedy bílého masa, polotučných mléčných výrobků a ryb.

Jak by tedy měla vypadat výživa po operaci

Nejinak by tomu mělo být i s výživou po operaci. I když máte speciální dietu, je zde správná a vyvážená strava doslova klíčová. Bohatá by měla být na kvalitní bílkoviny, tekutiny, vitamíny, a to zejména vitamín C. Je velmi důležité podpořit imunitní systém, což urychlí hojení a sníží riziko nachlazení na minimum. Někdy proto nemocný může dostat i stravovací předpis od nutriční terapeutky. Pomoci může i konzumace nutričních doplňků. Potraviny je nutno volit s úvahou, aby šlo o šetrnou stravu, která snadno tělu dodá potřebné živiny i energii.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here