Nákusná dlaha je snímatelná stomatologická plastová pomůcka, která je zhotovená “na míru” podle otisků zubů a stávajících modelů pacienta. Tato speciální dlaha se nosí obvykle na noc, ale také někdy i přes den.
Obsah článku
Nákusná dlaha
Nákusná dlaha běžně překrývá žvýkací plošky a řezací hrany horního nebo dolního zubního oblouku a vytváří kontakty se zuby protějšího zubního oblouku podle požadavků ošetřujícího lékaře. Nákusná dlaha vždy zvyšuje skus. Dlaha se nasazuje na horní oblouk zubů. Je vyrobena ze speciálního, biokompatibilního, termoplastického materiálu, který se dá upravovat nahřátím v horké vodě, a to i opakovaně. Kousací plocha je pak z pevného materiálu. Boční část, která se dotýká dásní a tváří, je pro změnu z měkkého materiálu a lze ji po kalibraci dlahy upravit zastřihnutím dle potřeby.
Co byste měli vědět
Není pouze jedna nákusná dlaha, ale existuje jich celá řada druhů. To, jakou dostanete, rozhoduje lékař, podle dané poruchy. Dlaha se používá ponejvíce k řešení nočního skřípání zubů, k léčení onemocnění čelistních kloubů a s nimi souvisejících tkání. Dlaha se nesmí používat pro první zuby. Součástí balení je i průhledná schránka pro uchovávání dlahy.
Skřípání zubů ve zkratce
- Skřípání zuby, čili bruxismus, je porucha, u níž nemocný opakovaně provádí neúčelné a mimovolné žvýkací, až zcela atypické pohyby, při nichž se o sebe s výraznou silou třou horní a dolní žvýkací plochy.
- Studie prokázaly, že 90% lidské populace občas zatíná nebo skřípe zuby, aniž by se jednalo o bruxismus.
- První záznamy o skřípání zubů přitom najdete již v bibli.
- Známe noční bruxismus, denní bruxismus nebo kombinovaný bruxismus. Takový probíhá ve dne i v noci. Postihuje 10 až 20% a trápí nejvíce lidi s poruchami čelistního kloubu.
- Denní bruxismus je přitom dvakrát častější než noční. Trápí více žen než u mužů. Noční se potom objevuje u žen i u mužů stejně.
- Nejčastěji postihuje děti a mladší dospělé, pak po 40ce výskyt klesá.
- Věkem klesá svalová síla i zuby a tak ubývá i bruxismus.
Co stojí za skřípáním zubů?
Studie prokázaly, že skřípání nesouvisí s psychologickými vlivy a s osobnostními charakteristikami nebo se stresem. Stres zhoršuje již přítomný bruxismus, není ale jeho primární příčinou, jak se často tvrdí.
Nebezpečí skřípání zubů
Skřípání zubů není radno podceňovat, poškozuje a přetěžuje čelistní klouby a žvýkací svaly i zuby. To pak může vyvolat napětí v oblasti hlavy, krku a může způsobit bolesti tváře i hlavy.
Léčba skřípání zubů
Když soupeří zub a sval, vyhrává vždy sval. Zuby se opotřebí nebo prasknou. Při léčbě se není třeba soustředit na zuby, ale na svaly. Pomoci tedy může fyzioterapie, rehabilitace a pak také funkční postavení těla, postavení zubů. Dost výrazně pak mohou ony nákusné dlahy, které zuby chrání. Dále je možné i zbrousit zuby tam, kde se setkávají, což omezuje nadměrné zatěžování zubů.