Domů Nemoci Gynekologie Nález na děložním čípku

Nález na děložním čípku

Musíme vám hned ze začátku říct, že i když vám vyjde pozitivní nález na děložním čípku, nemusíte se děsit, protože ne vždy to představuje rakovinu čípku. Nález hlásí změny v buňkách na děložním čípku, které lékaře varují. Říkají, aby zbystřil a začal je více sledovat. Často se nakonec stav sám od sebe upraví a někdy může souviset i se zcela jiným problémem, který se čípku zas až tak netýká.

Důležité je, abyste po takovém nálezu dodržovali přesně to, co vám řekne váš gynekolog. Pokud vás začne zvát na častější kontroly, nevynechávejte je. Mohou zabránit případným pozdějším problémům. Jsou schopni je podchytit včas.

Nálezy na čípku jsou varovným zdviženým prstem a může souviset i s různými problémy, které je možno označit za prekancerózu. Co je prekanceróza? Stav, který je vesměs snadné řešit, avšak je varováním, že při ignoraci se vše může zvrtnout v rakovinové bujení. Rakovina děložního čípku totiž nevznikne ze dne na den. Obvykle trvá 10 let, než se zcela jasně projeví. To nám dává dostatek času vše podchytit a včas vyřešit. Aby tomu tak bylo, je však důležité, abyste minimálně jednou ročně chodili na preventivní gynekologické prohlídky. A pokud již nějaký nález na děložním čípku je, měli byste docházet na kontroly přesně tak často, jak řekne lékař. Obvykle to bývá co půl roku, 3 měsíce, 6 týdnů, měsíc, ale i častěji.

Dysplazie na děložním čípku

Podle stupně závažnosti můžeme nálezy na čípku rozdělit na mírné dysplazie, které v polovině případů způsobuje vysoce rizikový HPV. U 70-80% je však možné dosáhnout spontánního vyhojení a vytvoření si vlastní obranyschopnosti. Problémy s nimi často zmizí po porodu.

Středně těžký a těžký stupeň dysplazie i rakovinový nádor bez šíření do okolí se označuje jako CIS a rakovinový nádor s šířením do okolí CA. Téměř všechny závažné dysplazie nevznikají samy o sobě, ale s dopomocí dalších podpůrných faktorů, k nimž patří kupříkladu kouření, promiskuita, poruchy obranyschopnosti atd. Nutno upozornit, že nemocný s těmito nálezy o nich v reálu nemá ponětí, protože se nijak neprojevují. I proto je nutné aktivní vyhledávání. Pravidelné preventivní prohlídky vám dokáží zachránit život.

Pokud je nález závažnější…

Pokud je nález na děložním čípku závažnější, můžete být odesláni na biopsii, čili na odběr tkáně z děložního hrdla. Pokud jsou závažné změny potvrzeny, je nutno rychle zasáhnout. Pomoci by v tom měl malý operační zákrok spojený s ošetřením děložního hrdla tzv. konizací, při níž se odstraňuje celá postižená tkáň spolu s malým lemem zdravé tkáně z okolí. Pozor, zhojení neznamená, že se problémy nemohou objevit znova.

Zajímavost na závěr

Mnoho žen si neuvědomuje závažnost nákazy infekce HPV. Přitom je jím nakaženo dobrých 80% a pouze u poloviny tato nákaza spontánně odezní. U zbylé poloviny pak hrozí, že se postupem času může zvrhnout v rakovinové bujení. S rostoucím věkem toto riziko narůstá. Naštěstí dnes již existují jisté možnosti prevence, informujte se o nich u svého gynekologa.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here