Napínač stehenní povázky se latinsky nazývá musculus tensor fasciae latae, což znamená sval v oblasti kyčle. Nejedná se však o typický sval, z velké části je totiž tvořen šlachou.
Obsah článku
Lokalizace napínaše stehenní povázky:
Jak již český i latinský název napovídá, sval je umístěný na dolní končetině. Upíná se na spina iliaca anterior superior, což je část kosti kyčelní, která spoluvytváří pánevní kruh. Jedná se nejvyšší oblast kyčelní kosti a výběžek směrem dopředu.
Napínač stehenní povázky spoluvytváří tractus iliotibialis, což je zesílený šlachový pruh, který probíhá na vnější straně stehna. Upíná se do něj také velký hýžďový sval (musculus gluteaus maximus). Trakt se na dolním konci upíná na vnější výběžek kosti holenní (condylus lateralis tibiae).
Funkce napínače stehenní povázky:
Sval se zapojuje do pohybu v kyčelním kloubu. Zajišťuje flexi (ohnutí v kloubu), abdukci (odtažení) a vnitřní rotaci v kloubu. Podílí se také na extenzi (natažení) a stabilizaci kolenního kloubu. Ovlivňuje také bederní oblast.
Inervace napínače stehenní povázky:
Inervaci pro sval zajišťuje nervus gluteus superior, který vychází z oblasti L4 až S1 (označení obratlů, 4. obratel bederní až 1. obratel křížový).
Krevní zásobení napínače stehenní povázky:
Pro zásobení napínače cévy vycházející z arteria circumflexa femoris lateralis, která vychází z hluboké tepny stehna.
Problémy s napínačem svalové povázky:
Obtíže s tímto svalem mívají atleti. Projeví se to jako omezení a změna pohyblivost v oblasti boků a stehna. Bolest může vystřelovat až do vnější oblasti kolene.